NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita pomáhá nepřetržitě i v nejtěžších chvílích

By Publikováno 30. 10. 2020 Aktuality, Charita

Charity olomoucké arcidiecéze se ze všech sil snaží udržet provoz většiny svých služeb tak, aby současná situace měla minimální dopad na klienty. Jsou místa, kde už je situace kritická a stále víc se potýkáme s tím, že jsou lidé nemocní, v karanténách nebo doma s dětmi, když jiná možnost není. Pracovníci jsou permanentně přetížení, často dělají práci i za dva další, ale zatím se drží.

Nejsložitější situace je v některých domovech pro seniory, kde se koronavirem nakazili jak pracovníci, tak klienti. Stejně tak máme značné potíže se zabezpečením domácí zdravotní a hospicové péče, kde Charity Arcidiecéze olomoucké v současnosti pečují o téměř 10 tisíc pacientů ročně. Jedná se o odbornou zdravotní péči poskytovanou z velké části ležícím a nepohyblivým pacientům. V případě kolapsu těchto služeb by došlo k extrémní zátěži už tak přetížených pobytových zařízení. Personální problémy jsou v některých regionech i v dalších službách, proto se snažíme zabezpečit další posily i z řad dobrovolníků. Jen díky maximálnímu dodržování všech preventivních opatření a profesionalitě zaměstnanců se zatím daří držet situaci pod kontrolou.

„Vývoj v posledních dnech a týdnech jsme vyhodnotili jako nanejvýš rizikový a ohrožující. Rozhodli jsme se investovat 1,5 milionu korun do technologie na spolehlivé testování vlastních pracovníků, případně i klientů. Musíme udržet týmy za každou cenu a nemůžeme spoléhat na přetížené kapacity odběrových míst a hygienických stanic. Potřebujeme výsledky ihned a v řádu minut, ne se zpožděním i několik dnů. Zakoupili jsme celkem 15 přístrojů ICHROMA II, a na 4000 testů, abychom mohli v reálném čase a podle potřeby otestovat pracovníky a zvýšili tak úroveň jejich zabezpečení a akceschopnost týmů jednotlivých služeb. Samozřejmě tak chráníme i rodiny pracovníků a klientů. Zkušenosti z prvních míst ukazují, že to má velký význam,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

Kromě zařízení na testování si Charity v jarních měsících doplnily specializované přístroje pro pacienty s chorobami plic. Jedná se o koncentrátory kyslíku, odsávačky a zařízení na měření kyslíku v krvi. Tyto technologie výrazně zlepšují kvalitu života pacientů a mohou snížit potřebu hospitalizace, často i úmrtnost. Pomáháme tak i v současné druhé vlně pandemie zabezpečit odbornou a nejkvalitnější dostupnou péči jaké jsme schopní. Věříme, že tak pomáháme nejen našim pacientům, ale celému systému zdravotní a sociální péče.

Dagmar Jurčíková, ACHO