
Charity olomoucké arcidiecéze se ze všech sil snaží udržet provoz většiny svých služeb tak, aby současná situace měla minimální dopad na klienty. Jsou místa, kde už je situace kritická a stále víc se potýkáme s tím, že jsou lidé nemocní, v karanténách nebo doma s dětmi, když jiná možnost není. Pracovníci jsou permanentně přetížení, často dělají práci i za dva další, ale zatím se drží.
Nejsložitější situace je v některých domovech pro seniory, kde se koronavirem nakazili jak pracovníci, tak klienti. Stejně tak máme značné potíže se zabezpečením domácí zdravotní a hospicové péče, kde Charity Arcidiecéze olomoucké v současnosti pečují o téměř 10 tisíc pacientů ročně. Jedná se o odbornou zdravotní péči poskytovanou z velké části ležícím a nepohyblivým pacientům. V případě kolapsu těchto služeb by došlo k extrémní zátěži už tak přetížených pobytových zařízení. Personální problémy jsou v některých regionech i v dalších službách, proto se snažíme zabezpečit další posily i z řad dobrovolníků. Jen díky maximálnímu dodržování všech preventivních opatření a profesionalitě zaměstnanců se zatím daří držet situaci pod kontrolou.
„Vývoj v posledních dnech a týdnech jsme vyhodnotili jako nanejvýš rizikový a ohrožující. Rozhodli jsme se investovat 1,5 milionu korun do technologie na spolehlivé testování vlastních pracovníků, případně i klientů. Musíme udržet týmy za každou cenu a nemůžeme spoléhat na přetížené kapacity odběrových míst a hygienických stanic. Potřebujeme výsledky ihned a v řádu minut, ne se zpožděním i několik dnů. Zakoupili jsme celkem 15 přístrojů ICHROMA II, a na 4000 testů, abychom mohli v reálném čase a podle potřeby otestovat pracovníky a zvýšili tak úroveň jejich zabezpečení a akceschopnost týmů jednotlivých služeb. Samozřejmě tak chráníme i rodiny pracovníků a klientů. Zkušenosti z prvních míst ukazují, že to má velký význam,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.
Kromě zařízení na testování si Charity v jarních měsících doplnily specializované přístroje pro pacienty s chorobami plic. Jedná se o koncentrátory kyslíku, odsávačky a zařízení na měření kyslíku v krvi. Tyto technologie výrazně zlepšují kvalitu života pacientů a mohou snížit potřebu hospitalizace, často i úmrtnost. Pomáháme tak i v současné druhé vlně pandemie zabezpečit odbornou a nejkvalitnější dostupnou péči jaké jsme schopní. Věříme, že tak pomáháme nejen našim pacientům, ale celému systému zdravotní a sociální péče.
Dagmar Jurčíková, ACHO