NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 12. do 18. října 2020

By Publikováno 12. 10. 2020 19 října, 2020 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Je těžké někoho hezky ostříhat, nabarvit, nebo vytvořit krásný účes? Na to se v Barvínku zeptá Áňa Wiewiorková oceňovaného kadeřníka Jana Špilara. Proč jsou základem dobrého střihu pořádně ostré nůžky? A co bychom objevili, kdybychom si prohlédli vnitřek vlasu? V úterý 13. října od 16.00 bude řeč také o tom, že kadeřník je tak trochu psycholog.

Fenomén vyhoření si nevybírá: postihuje vrcholové manažery, maminky v domácnosti i ty, kteří jsou velmi dobře vyzbrojeni – psychology nebo duchovní vedoucí. Jak lehce se sklouzne přes zdánlivě vzdálený okraj propasti vyhoření a jak těžce se z ní člověk drápe nahoru, osvětlí několik příběhů. Jak hořet, ale neshořet poradí psychiatr Lukáš Krejčů ve středu 14. října od 20.15.

Neboj se – i takový nápis člověk občas zahlédne v průchodu na zdi nebo pod mostem. Nejen toto motivující povzbuzení, ale i další básně či citáty píše brněnský streetartista, který si říká TIMO. Co chce lidem těmito vzkazy říct? A kde se v něm vzala touha malovat? I to se dozvíte ve čtvrtek 15. října od 16.00 v pořadu Na dřeň.

Jiří Škvára, rodák ze středočeských Tachlovic, začal svoji pěveckou kariéru na střední škole v Pardubicích. V roce 1967 se přihlásil do soutěže „Hledáme nové talenty“, kde soutěžil např. s Jitkou Zelenkovou, Alešem Ulmem nebo Karlem Bláhou. Po soutěži získal angažmá do tanečního orchestru, kde zpíval s Marcelou Holanovou. Dechovku potkal, když ho Blanka Tůmová seznámila s televizním dramaturgem Milanem Baginským. Dnes již 30 let zpívá s Krajankou a hostuje i v dalších kapelách. Povídat si s Jiřím Škvárou o životě s muzikou a jeho cestě za dechovkou bude redaktor Václav Hlaváček ve čtvrtek 15. října od 16.55.

Od čtvrtka 15. října se můžete těšit na příběh Jožky Stražitského Alí Bába – můj dětský kamarád. Co by tak asi dva kluky nenapadlo lepšího, než jít někomu na hrušky, když jsou zralé. Jenže strýc Kolářů jednoho z nich chytl a zavřel. Myslíte, že ho druhý nechá na holičkách a uteče? Kdepak, to by nebyl kamarád. Sledujte příběhy dvou kamarádu každý den ve Večerním zíváčku od 19.00.

Oktáva se již podesáté hlásí cyklem Malé dějiny hudby. V předchozích částech jste společně s redaktorkou Klárou Beránkovou mohli sledovat české klasicistní skladatele ve světě i doma. Tentokrát se zaměří na ty, kteří prostor nedostali – od Václava Habermanna, přes Jana Zacha, Václava Vodičku až po Jiřího Družeckého, Vojtěcha Nuderu a známého Františka Antonína Míču. Povídání zakončíme ve Zlaté Koruně u Antonína Borového. Poslouchejte v pátek 16. října od 16.55.

Kniha Tomáše Halíka Čas prázdných kostelů přináší ucelený soubor kázání a zamyšlení z letošních Velikonoc. Jednotlivá nedělní zastavení, která byla původně přenášena on-line z prázdného kostela Nejsvětějšího Salvátora, reflektují nejvýznamnější křesťanské svátky i s ohledem na dobu koronavirové pandemie. Upozorňují i na rány tohoto světa – na krizi církve a novodobé farizee, problémy politického populismu či fundamentalismu. Více se dozvíte v Knihovničce v neděli 18. října od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.