NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V Olomouci startuje první ročník kampaně „Bochte pro hospic“

By Publikováno 5. 10. 2020 Aktuality, Charita
Naplánovaná událost Aktuality Charita
Olomouc – charitní prodejna Dobrodruhá Mapa

Charita Olomouc připravila novou kampaň s názvem „Bochte pro hospic“ na podporu mobilní hospicové péče. Akce se uskuteční 7. října 2020 v tzv. Papučový den, který je pomyslným zlatým hřebem již tradičního celorepublikového Týdne pro mobilní hospice.

Charita srdečně zve na dobročinný prodej tradičních buchet, koláčů a kávy do prodejny Dobrodruhá. Pro návštěvníky bude připraven doušek dobré kávy, sladký moučník či balená buchta na cestu. Pro nadšené kuchařky a cukráře je přichystána online soutěž o nejlepší recept s fotografií. Vítězové ve třech kategoriích získají podepsanou knihu našeho předního cukráře Josefa Maršálka.

Během Papučového dne proběhne v charitní prodejně Dobrodruhá v době od 11.00–17.00 komorní akce, na níž bude možné zakoupit ve prospěch hospicové péče dobročinnou kávu i moučník. Proč právě název „Bochte pro hospic“ vysvětluje Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas: „Káva či čaj a k tomu buchta nebo koláč je tradičním pohoštěním českých rodin a obrazem domácí atmosféry. Tak to zažívají i naši pracovníci, když přicházejí do rodin paliativní péče. Nejednou si z návštěv za pacienty odnáší i zajímavý recept. Doma upečené buchty a s láskou uvařená káva vytváří atmostéru vzájemného porozumění, které je nutné pro zajištění spolupráce a zvládnutí náročných chvil, které společně prožíváme,“ vypráví Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas.

Soutěž „Bochte online“

Hlavní program proběhne vzhledem k epidemiologické situaci v online podobě. „Připravili jsme soutěž o nejzajímavější recept na „bochte“ pro hospic, v níž výherci ve 3 kategoriích získají knihu našeho předního cukráře Josefa Maršálka Moderní česká cukrařina a Péct, milovat a žít i s jeho vlastnoručním podpisem,“ sděluje Leona Martinková. Soutěž proběhne ve třech kategoriích: Nejzajímavější recept na moučník, Nejhezčí prezentace moučníku i s receptem, „NEJ“ recept na moučník – dle online hlasování. Recepty s fotografií mohou zájemci posílat od 7. do 20. října 2020 na e-mail bochte@olomouc.charita.cz. Více informací o online soutěži na webu Charity Olomouc: www.olomouc.charita.cz/aktuality/soutez-bochte-pro-hospic-online/

Papuče s sebou

V prvním říjnový týdnu je již tradičně celorepublikově věnována pozornost domácí hospicové péči. Na Papučový den 7. října si vezmou papuče do práce nejen pracovníci hospiců a jejich přátelé, ale také mnohé známé osobnosti, které podporují přání terminálně nemocných lidí strávit závěr života DOMA. „I v mimořádných podmínkách poskytujeme naši péči bez omezení a děkujeme všem, kdo se do akce Týdne pro mobilní hospice aktivně zapojí,“ doplňuje Leona Martinková.

Sbírka pro hospic

Hospicová péče je nákladná z důvodu 24hodinové pohotovosti odborného personálu, zajištění drahých léčiv a zdravotnických přístrojů. „Péči vykazujeme na zdravotní pojišťovny, což pokryje asi 35 % celkových nákladů. Zbytek se snažíme financovat z dalších zdrojů, jako jsou nadační granty, dotace od města a kraje, veřejné sbírky a finanční dary. Díky těmto zdrojům a dárcům můžeme poskytovat péči zdarma. Jeden den péče o umírajícího člověka stojí okolo 3 000 Kč. Hodnota každého dne stráveného doma je však nevyčíslitelná. Do naší péče se dostanou obvykle lidé, kterým zbývá už jen málo času, a my se snažíme, aby poslední chvíle prožili co nejlépe a nejkvalitněji,“ přibližuje Leona Martinková.

Hospicovou péči je možné podpořit na čísle účtu: 115-1405220217/0100, variabilní symbol 9001 nebo prostřednictvím dárcovského webu na stránkách Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1203612.

Eva Štefková, Charita Olomouc