NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskup, hejtman a starosta zasadili v Kroměříži pamětní strom spolupráce

By Publikováno 2. 10. 2020 8 října, 2020 Aktuality, Fotogalerie, Památky, Tisková zpráva
Naplánovaná událost Aktuality Fotogalerie Památky Tisková zpráva

V návaznosti na nedávný podpis memoranda, při kterém se zástupci Arcibiskupství olomouckého, Zlínského kraje a města Kroměříže zavázali ke spolupráci při péči o významné památky zapsané na seznam UNESCO, se arcibiskup Jan Graubner, hejtman Jiří Čunek a starosta Jaroslav Němec v pátek 2. října 2020 sešli v Podzámecké zahradě k vysazení pamětního stromu své spolupráce.

„Sázení stromů je akt, který má význam při pohledu do budoucnosti a zároveň vyjadřuje vztah k přírodě. Dnes tímto symbolickým gestem chceme vyjádřit, že nám jde o společnou věc,“ uvedl během setkání arcibiskup Graubner a dodal: „Právě díky dlouhodobé péči tu máme zahradu, do které stojí za to přijít se podívat.“

Význam Podzámecké zahrady pro město i kraj ocenil také hejtman Čunek. „Všechny tři zúčastněné subjekty chápou, že je to veřejný prostor, a proto se na něm i kraj a město musejí podílet také finančně anebo materiálně. Vlastník nemůže nést všechny náklady, když dobra zahrady užíváme všichni,“ podotkl. Symbolická je podle něj také skutečnost, že nový strom poroste jen několik metrů od tzv. Chrámku přátelství. „Od spolupráce k přátelství někdy vede docela dlouhá cesta, my po ní ale směřujeme,“ doplnil.

Obsahem zmíněného memoranda, na jehož červencový podpis výsadba stromu navázala, zavazuje podle starosty Němce všechny strany také ke vzájemné komunikaci a pravidelným schůzkám. „Naše spolupráce se rozvíjí a jde správným směrem,“ uzavřel starosta.

Fotogalerie (Dana Klimešová)