NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nová kniha shrnuje působení řádu Božího hrobu v naší zemi, autor T. Parma ji veřejnosti představí v Arcibiskupském paláci

By Publikováno 1. 10. 2020 5 října, 2020 Aktuality
Naplánovaná událost Aktuality
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Počátkem října vychází na Univerzitě Palackého v Olomouci mimořádný publikační počin: kniha, která komplexně mapuje dějiny jednoho ze dvou rytířských řádů oficiálně uznávaných Vatikánem, a to se zaměřením na jeho působení v českých zemích. Členem Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského byl například i náš první prezident T. G. Masaryk nebo předseda senátu Mořic Hruban.

Autor Tomáš Parma přednáší církevní historii na teologické fakultě UP, a je tak více než povolaný zaplnit pomyslnou mezeru ve výzkumu rytířských řádů v českém prostředí a pojednat o tématu na úrovni moderního historického výzkumu v celosvětovém měřítku. Původní historický výzkum vyúsťuje v pojednání o současnosti tohoto rytířského řádu, uznávaného mezinárodně a stojícího pod papežskou ochranou.

Bohatě vypravená kniha plná barevných ilustrací a čítající takřka 450 stran je určena nejenom zájemcům o problematiku rytířských řádů, ale také zájemcům o české dějiny. Součástí knihy je obsáhlý seznam více než dvou set členů řádu z českého prostředí.

Prezentace knihy za přítomnosti autora se uskuteční v prostorách Arcibiskupského paláce ve středu 7. října 2020 od 17.30.

AKTUALIZACE 5. 10.: Vzhledem k aktuálním opatřením a omezení počtu účastníků je akce určena jen pro zvané.

(Tomáš Parma, Rytíři, dámy a poutníci. Dějiny a současnost Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského a jeho působení v českých zemích, Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Olomouc 2020, ISBN 978-80-88278-52-8, 432 stran)