NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Návštěvníci olomouckých kaváren a restaurací přispěli na zdravotní péči Haiťanů

By Publikováno 24. 9. 2020 Aktuality, Charita

V průběhu měsíce srpna hosté olomouckých restaurací a kaváren již šestým rokem přispívali v rámci kampaně „Na zdraví Haiti“. Celý výtěžek, který letos činil 11 600 korun, Arcidiecézní charita Olomouc věnuje na dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky za účelem ochrany Haiťanů proti šíření pandemie koronaviru.

V současnosti se i bohaté a lépe připravené země těžko brání nákaze. Ještě mnohem hůř jsou na tom státy se slabou zdravotnickou a sociální infrastrukturou, mezi něž patří i Haiti. Již nyní je na Haiti problém s nedostatkem potravin a velká část obyvatel je závislá na humanitární pomoci. Pandemie COVID-19 už tak těžkou situaci v této zemi jen zhoršila. Situace je velmi znepokojivá vzhledem k nedostatečnému počtu lůžek pro akutní péči, zcela chybějícím lékům a neuspokojivému stavu zdravotnické techniky, jako jsou např. plicní ventilátory.

Pro systém zdravotní péče na Haiti je klíčová zahraniční pomoc a podpora nevládních organizací. Větší část rozpočtu zdravotnictví pochází právě z těchto zdrojů. Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá na Haiti již od roku 2005 a v rámci několika projektů alespoň částečně přispívá ke zlepšení situace v této velmi chudé zemi. Pomoc je však možná zejména díky všem dobrým lidem a partnerům, kteří neváhají podpořit chudé a potřebné v dalekém Karibiku.

Velmi si vážíme všech, kteří letos přispěli do charitních kasiček a děkujeme za podporu Bistré krávě, Bistru & Baru Konvikt, Café Jan, Café Na cucky, Café Restaurant Caesar, Caffé Trieste, Coffee Library, Jazz Fresh Café, Na břehu Rhôny, Traffic Coffee, U Kristýna a Pražírně kávy Kikafe.

Dagmar Jurčíková, Arcidiecézní charita Olomouc