NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita Olomouc vyhlašuje sbírku kompenzačních pomůcek pro potřebné

By Publikováno 24. 9. 2020 Aktuality, Charita

Zachovalý funkční invalidní vozík, chodítko, pojízdný stolek nebo elektrické polohovací lůžko, které již nemá komu sloužit. To vše mohou dárci věnovat do sbírky kompenzačních pomůcek Charity Olomouc. Pomůcky poslouží lidem na Olomoucku, kteří se obracejí na Charitu s žádostí o jejich zapůjčení. Pomohou jim udržet co nejdéle soběstačnost a zlepšit tak kvalitu života. Sbírka startuje 30. září při příležitosti slavnostního otevření Půjčovny kompenzačních pomůcek a Edukační místnosti pro pečující v místní části Olomouc-Řepčín a potrvá až do 31. října.

Kompenzační pomůcky přispívají k udržení mobility a jsou významným pomocníkem pro pečující osoby, kterým ulehčují péči o jejich blízké. Jen v letošním roce Charita zapůjčila 250 pomůcek, které pomohly 150 lidem na Olomoucku. „Nejžádanější jsou polohovací lůžka, invalidní vozíky, toaletní křesla, chodítka a sedačky do vany. K zapůjčení máme i oxygenátory, koncentrátory kyslíku, které slouží pacientům k usnadnění dýchání. Vzhledem k množství pomůcek a velké poptávce však nedokážeme vyhovět všem potřebným, a to bychom prostřednictvím sbírky rádi změnili. Naším cílem je uspokojit co největší množství zájemců, kteří se na nás obracejí,“ vysvětluje Jarmila Pachtová, vedoucí Střediska pečovatelské služby Charity Olomouc.

Darovat lze invalidní vozíky, chodítka, toaletní křesla, pojízdné stolky k lůžku, elektrická polohovací lůžka, zvedáky. Dárci, kteří chtějí věnovat do půjčovny již nepotřebnou pomůcku, se mohou obrátit na tel. č. 736 765 139 nebo kontaktovat Charitu prostřednictvím emailu renata.vidrasova@olomouc.charita.cz.

Křeslo pro domácí hospicovou péči

Další možností pro dárce je přispět finančně přímo na nákup chybějících druhů pomůcek, po kterých je vysoká poptávka ze strany seniorů a pečujících o nemocné. Jednou z priorit je pro Charitu například pořízení polohovacího pečovatelského křesla na kolečkách, jehož pořizovací cena se blíží k 30 tisícům. „Toto křeslo je určené pro osoby se sníženou pohyblivostí, výrazně usnadňuje péči o ně. Lze nastavit do polohy, která vyhovuje požadavkům a potřebám uživatele. Využívat jej míníme převážně u pacientů mobilní hospicové služby, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebují specifickou polohu,“ přibližuje Jarmila Pachtová. Pro tento účel je možné přispívat do finanční sbírky na pořízení potřebných kompenzačních pomůcek na číslo účtu 115-1405220217, variabilní symbol 5701.

Díky pomůckám i na výlet

Paní Věra byla dlouhé roky upoutána na lůžko, na kterém se odehrávaly veškeré její činnosti. Lůžko se jí stalo obývacím pokojem, ložnicí, jídelním koutem i sanitárním zařízením. „Díky zvedáku a invalidnímu vozíku, který si zapůjčila z naší půjčovny, jí bylo umožněno účastnit se výletu s rodinou, obědvat u stolu a pohybovat se alespoň chvíli po bytě tak jako dřív,“ vypráví Renata Vidrasová, zástupkyně vedoucí Střediska pečovatelské služby.

Pečující, kteří se doma starají o své blízké, mnohdy netuší, že existují možnosti, jak lze díky správně zvolené kompenzační pomůcce, jako je například polohovací postel, invalidní vozík, chodítko či hrazdička, péči usnadnit. Právě pro ně Charita nově otevřela Edukační místnost při Půjčovně kompenzačních pomůcek v olomoucké městské části Řepčín, kde si lze potřebné pomůcky nejen zapůjčit, ale i vyzkoušet.

Slavnostní otevření půjčovny a edukační místnosti se uskuteční 30. října v 14:00. Charita Olomouc srdečně zve všechny zájemce z řad veřejnosti.

Eva Štefková, Charita Olomouc