NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině – na olomoucké teologické fakultě!

By Publikováno 21. 9. 2020 Aktuality, Školy

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.

„Video přednášky, semináře, zkoušky. Internetové prostředí je připraveno tak, aby vyučující poskytli studentům nejlepší možné podmínky pro studium. Včetně osobních konzultací, které budou probíhat přes internetové aplikace. Můžeme tak propojit svět teologie napříč městy, ale i kontinenty,“ říká děkan teologické fakulty Peter Tavel.

Jeden příklad za všechny? Profesor Lubomír Žák žije a vyučuje na univerzitě v Římě. Teologii ale bude učit také na Univerzitě Palackého. Online. Je jedno, jestli své konzultace povede z „věčného města“ nebo třeba z New Yorku. „Na druhou stranu: nepřijet během studia do Olomouce by byla škoda. Proto umožníme zájemcům i osobní účast na některých interaktivních seminářích, pokud budou mít zájem,“ dodává garantka nového studijního programu Gabriela Ivana Vlková.

Vlastním tempem, ale odpovědně

Hlavním benefitem studia je fakt, že si každý může čas věnovaný studiu organizovat podle svého. To ale neznamená, že kurz nemá jasnou strukturu s přesnými podmínkami a pravidly. „Důležitou součástí studia je motivace studenta, kterou podpoříme průběžnými diskuzemi s pedagogy i mezi studenty navzájem a hodnocením dílčích úkolů v průběhu semestru. Žádný student nezůstane ztracen ve virtuálním prostoru,“ zdůrazňuje Gabriela Vlková.

Stovky videí a úloh, odkudkoliv na světě

Velkou část obsahu si zapsaní studenti mohou kdykoliv projít ve formě video přednášek. Jednou za týden ale tvůrci kurzu naplánovali živý webinář. Ten je blízko standardní výuce včetně možnosti diskutovat online o probíraných tématech. Jednotliví vyučující budou mít vypsané online konzultační hodiny. Kontakt mezi vyučujícím a studentem tak bude virtuální, ale zároveň zůstane osobní.

Tříletý studijní program nabídne studentům kompletní filosofický a teologický základ. Cílem je přivést posluchače k systematické reflexi nejrůznějších životních zkušeností. „Absolvent by (si) měl umět odpovědět na celou řadu otázek v perspektivě dialogu s lidmi různých kultur a hodnotového zaměření,“ dodává Vlková.

Kompletní bakalářský kurz teologie je připravený v e-learningovém prostředí. Jiný srovnatelný online kurz v Česku není. Aktuálně je teologie nabízená v českém jazyce. Uvažuje se také o akreditaci navazujícího magisterského studia a anglické podobě programu.

Zájemci o studium mohou podávat přihlášky až do 18. října 2020. V letošním roce budou přijati uchazeči, kteří splňují podmínky přijetí na vysokou školu a podají přihlášku.

S využitím textu na webu www.cirkev.cz