NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 21. do 27. září 2020

By Publikováno 21. 9. 2020 27 září, 2020 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Na 21. září připadá každoročně Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Úkol je jasný, zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak tato závažná nemoc ovlivňuje život člověka. Postupně totiž snižuje kognitivní funkce a nemocný se tak stává zcela závislý na pomoci okolí. Bývá také jednou z nejčastějších příčin demence. Tématu se bude věnovat Dopoledne s Proglasem v pondělí 21. září od 9.00 s gerontoložkou Doc. MUDr. Ivou Holmerovou.

Mozaika kulturních tipů napříč Českou republikou vás čeká v pondělí 21. září od 20.15. Na festival židovsko-křesťanské kultury Templfest do Ostravy pozve Tomáš Bartonec. S fotografem Dominikem Novákem z organizace Člověk a víra se vypravíme na výstavu velkoformátových fotografií do katedrály sv. Václava v Olomouci. Lékaře a botanika Jindřicha Vávru, významnou osobnost 19. století, si představíme prostřednictvím výstavy Moravského zemského muzea v Brně. A na závěr s historikem Petrem Kubínem připomeneme osobnost svatého Václava a pozveme na tradiční oslavy jeho svátku do Staré Boleslavi.

Sedět ve škole je někdy pěkná nuda. Copak učitel, ten se má, ten stojí před tabulí! Nebo to tak úplně není? Jak se učitelé cítí, když se snaží zaujmout rozjívené stádo dětí? Co je na jejich práci krásného, a co naopak náročného? Zeptáme se našich dvou hostů, kteří si zvolili učitelské povolání: Stanislava a Klárky. Poslouchejte Barvínek s názvem K tabuli půjde… pan učitel! v úterý 22. září v 16.00.

Víťa Marčík o sobě říká, že je komediant Boží. Jak se z bývalého komunisty stal hluboce věřící člověk? Komu vděčí za to, že se z elektrikáře mohl stát úspěšným divadelníkem, který svá představení hraje po celé republice i v zahraničí? S Víťou Marčíkem si nejen o zázracích, španělských komunistech a síle manželské lásky povídá Anežka Wiewiorková. Připojte se k poslechu pořadu Na dřeň ve čtvrtek 24. září v 16.00.

Když si jméno Petra Nekorance zadáte do internetového vyhledávače, dozvíte se zpravidla, že jde o mladého českého operního tenorového zpěváka, který je jednou z nejvýraznějších osobností nastupující pěvecké generace v České republice. Je mu 28 let, v současné době je sólistou Stuttgartské opery a v nedávné době mu vyšlo CD Francouzské árie, ze kterého si budeme pouštět hudební ukázky. Vše ostatní se o našem hostu dozvíte, když si poslechnete Oktávu v pátek 25. září v 16.55.

„Dříve si lidé psali deníky, aby pomohli paměti a zachytili pomíjivé okamžiky. Rembrandt si občas kreslil rychlé skicy, pérovky, zachycení momentu pár čarami. Dnes si mladí fotí selfíčka, aby, snad, zachytili důležité momenty života. Naučil jsem se selfíčka nikoli fotografovat, ale psát. (…) Dělám si velkou naději, že ty okamžiky, které jsou čímsi výjimečné, čtenář v té či oné podobě zažil taky, a že snad v něm mohou něco rozeznít, jako rozezněly ve mně,“ píše kněz a biolog Marek „Orko“ Vácha o své nejnovější knize s názvem Selfíčka. Přiblíží ji v Knihovničce Hana Svanovská v neděli 27. září ve 13.30. Kněz a biolog Marek Orko Vácha je také podporovatelem Proglasu – zapojil se do kampaně Rybu neutopíš! – Radio Proglas v novém.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.