NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Farní sad si lidé v Cetechovicích zbudovali jako odpověď na papežovu ekologickou výzvu

By Publikováno 21. 9. 2020 Aktuality, Ekologie

Probíhající Dobu stvoření, která se z popudu papeže Františka slaví v církvi vždy od 1. září do 4. října a má upozornit na význam péče o životní prostředí, si lidé v Cetechovicích na Kroměřížsku mohou připomínat také ve farním sadu. Prostor osázený téměř čtvrt tisícovkou ovocných stromů vznikl před dvěma lety jako reakce na papežovu „ekologickou encykliku“ Laudato si’.

„Nápad vybudovat farní sad vznikl v roce 2018, kdy farnost Cetechovice získala v restituci mimo jiné asi půlhektarový pozemek, který je místním znám jako ‚Farská louka‘. Nikdo neměl zájem o jeho pronájem, protože se nachází v blízkosti lesa a je trochu oddělený od ostatních polností,“ říká cetechovický duchovní správce P. Jaroslav Štancl.

Bezprostředním impulzem k zahájení prací byl ovšem podle něj až dar jednoho farníka – pozinkované trubky vhodné na stavbu plotu. „Během jara a léta 2018 se nám podařilo vybudovat oplocení a na podzim jsme pak vysadili 240 ovocných stromů, převážně trnky a jabloně. Loni jsme pak na pozemku zbudovali chatu, která slouží k příležitostnému letnímu přenocování,“ popisuje kněz.

Do díla se vedle něj zapojili i jeho farníci. „Na budování 300 metrů plotu a sázení stromů se se mnou podílel můj farník Broňa, toho času v invalidním důchodě. Na jaře přichází ošetření stromků a jejich řez, v tom nám pomáhá ochotná farnice Marta, vyučená v pěstitelství a ovocnářství, a farník Tomáš, donedávna zaměstnanec ovocnářské firmy. A sad se také nachází v blízkosti farního lesa o rozloze 3 hektary, o který se staráme s dalším farníkem, lesním hospodářem panem Stanislavem,“ vyjmenovává P. Štancl a uzavírá: „Práce na pozemcích máme docela dost, ale je to vhodný doplněk kněžské služby.“