NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vyčistíte-li šatník, vyčistíte duši! Týdny pro duševní zdraví 2020

By Publikováno 17. 9. 2020 16 října, 2020 Aktuality, Charita, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Charita Kalendář hlavní strana
Olomouc – Wurmova 11 Mapa

Charita Olomouc zve na akci „Blešák W11 – Čistý šatník, čistá duše“, která proběhne 29. září v rámci Týdnů pro duševní zdraví před prodejnou U Samaritána na Wurmově 11 v Olomouci. Na burzu je možné přinést nevyužité oblečení, nábytek, domácí potřeby aj., a zároveň potřebné kousky z druhé ruky levně pořídit. Na bleším trhu nebude chybět dobročinný bazar na podporu Hospicové péče Caritas, stánek s originálními výrobky z prodejny Dobrodruhá a venkovní kavárna klientů sociálně terapeutické dílny pro lidi s duševním onemocněním.

Akce se uskuteční v úterý 29. září od 14.00 do 18.00. Návštěvníci na stáncích najdou spoustu praktického zboží z druhé ruky, jako je oblečení, domácí potřeby, porcelán a sklo, nábytek, bižuterie, knihy aj. „Kousky, které účastníci na akci darují, poslouží buď potřebným klientům Charity Olomouc v rámci přímé materiální pomoci, nebo udělají radost někomu dalšímu, kdo si je zakoupí. Výtěžek z prodeje poputuje do služeb Charity Olomouc,“ přiblížil Filip Holík, koordinátor Centra dobrovolnictví a materiální pomoci.

Vzpomínka na Betreku

Na Blešáku Charita zavzpomíná v rámci Týdnů pro duševní zdraví na bezbariérovou tréninkovou kavárnu Betreku, která sídlila až do roku 2018 na Wurmově 5 v místech, kde se nyní nachází obchod s netradičním zbožím Dobrodruhá. „Betreku připomene naše venkovní kavárna. Klienti sociálně terapeutické dílny pro lidi s duševním onemocněním připraví návštěvníkům fairtradovou kávu a chystáme i další občerstvení,“ pokračuje Filip Holík a dodává: „Kromě výtečné Fair trade kávy, budou mít účastníci šanci podívat se na svět kolem sebe trochu jinou optikou, než jsou zvyklí.“

Rozvoji služeb pro lidi s duševním onemocněním se Charita Olomouc věnuje téměř tři desítky let. „Máme zkušenosti s tím, jak je duševní zdraví křehké, a to nejen u našich klientů. O své psychické zdraví musíme pečovat všichni, možností máme spoustu. Někdy k tomu ale potřebujeme připomenutí nebo inspiraci, a tu je možné načerpat právě během Týdnů pro duševní zdraví, kdy připravujeme nejrůznější akce, na kterých usilujeme o lepší informovanost veřejnosti, a zároveň je naším přáním, abychom si je společně i s našimi klienty užili,“ vysvětlila Miroslava Koutská vedoucí Střediska psychosociální pomoci.

Bižuterie na podporu hospicové péče

Jeden ze stánků bude věnován bižuterii, která svým výtěžkem podpoří domácí hospicovou péči. V loňském roce se podařilo prodejem drobné bižuterie, šátků, kabelek a dalších módních doplňků za jedno odpoledne získat neuvěřitelnou částku 35 044 Kč. Středisko zdravotních služeb využilo výtěžek k nákupu zdravotní techniky pro Hospicovou péči Caritas.

Eva Štefková, Charita Olomouc