NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 14. do 20. září 2020

By Publikováno 14. 9. 2020 Aktuality, Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Zhruba třicet kilometrů od Brna po dálnici D1 leží místo zvané Devět křížů, známé jako motorest, benzinová stanice a odpočívadlo pro řidiče. Lokalita dostala jméno podle devíti dřevěných křížů, které se na místě tyčí. Někteří věří, že jsou mystické kvůli legendě z 16. století, jiní se na ně dívají křesťanským pohledem a připomínají si jimi utrpení Ježíše Krista. Historický a svůj osobní pohled nám v pondělí 14. září od 20.15 v brněnském studiu odkryje správce místního zámečku Zdeněk Novák.

Pop-rocková skupina Day Dreams, usazená v Hlinsku, sbírá zkušenosti od roku 2014. Je také jedním z hudebních hostů celostátního setkání vysokoškoláků Studentský Velehrad, které se uskuteční v náhradním termínu 25.–28. září. Kapela zahraje živě v našem studiu v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 14. září od 19.15.

U příležitosti svátku Povýšení svatého Kříže se můžeme zamyslet nad tím, jakým způsobem fungují křesťané v moderní a postmoderní společnosti. Jsme ochotni brát na sebe kříže lidí, kteří k nám „oficiálně“ nepatří? Jsme schopni s nimi kráčet po jejich cestě tam, kde se právě nacházejí, nikoli až tam, kde bychom je sami chtěli mít? Nevnucujeme většinové společnosti některá „schémata“, která nemají oporu v radostné Ježíšově zvěsti? A nekřižujeme někdy své spolubratry podobně, jako se to stalo našemu Pánovi? Na vaše telefonáty, e-maily a SMS zprávy se těší redaktorka Hana Svanovská v pondělí 14. září od 22.30.

V úterý 15. září se s námi v rámci Barvínku můžete vydat na procházku naším druhým největším městem – Brnem. Oslovili jsme průvodce Jana Krubu, který prozradí, proč byl na hradě Špilberku vězněn baron Trenck a jestli se na konci života polepšil. Uslyšíte řinčení zbraní, to když si budeme povídat o slavných brněnských soubojích. K poslechu historických legend zveme v 16.00.

V obci Nesvačilka u Brna roste nová kaple Panny Marie bolestné, jejíž návrh odborná porota v roce 2017 ocenila jako dřevěnou stavbu roku. V její blízkosti bude stát i meditativně-relaxační park, který má sloužit veřejnosti. V pořadu studia Brno se v úterý 15. září od čtvrt na devět večer vypravíme s mikrofonem na místo, kde jedinečná kaple již stojí. Moutnický farář P. René Václav Strouhal prozradí okolnosti jejího vzniku a dá nahlédnout do její symboliky.

Třetí díl cyklu Dotýkání světla, který se věnuje komunitě Sant’Egidio se v sobotu 19. září zaměří na návštěvy starších lidí v domovech pro seniory. Od 20.15 se o své zkušenosti s námi podělí Kristina Koldinská a Hana Habartová.

Letos si připomínáme 70 let od Akce Ř, která navazovala na známější Akci K. Cílem komunistické bezpečnosti byla postupná likvidace řeholníků. Akce Ř měla za úkol eliminovat ženské řehole. Jednou ze sester, které se tato událost dotkla, byla Eliška Pretschnerová z kongregace Školských sester sv. Františka, výrazná osobnost, u které nyní probíhá beatifikační proces. Jeho postulátorkou je sestra Zdislava Nosková ze stejné kongregace, která nám v neděli 20. září od 20.15 v cyklu Křesťan a svět odkryje souvislosti mezi akcí Ř a sestrou Eliškou, a zároveň přiblíží její výjimečnou osobnost.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.