NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kroměřížská Orlovna se znovu otevírá, bude se v ní tančit a sportovat

By Publikováno 10. 9. 2020 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Do Orlovny – památkově chráněného objektu v širším okolí Arcibiskupského zámku v Kroměříži – se po čase, kdy nebyla využívána, znovu vrací život. Bude sloužit místnímu Klubu sportovního tance Swing pro jeho sportovní aktivity a nabídne také taneční kurzy pro širokou veřejnost.

„V nově opraveném Tanečním studiu Orlovna budou probíhat taneční lekce pro páry a jednotlivce, dále tréninky výkonnostního sportovního tance a další sportovní aktivity pro zájemce všech věkových kategorií,“ shrnují svou činnost v prostorách patřících olomouckému arcibiskupství jejich noví provozovatelé – mistři Evropy Radim Přádka a Kateřina Kolmanová a pokračují: „Ve dnech 14. a 17. září proběhnou nábory do dětské přípravky sportovního tance. Ve čtvrtek 8. října pak zahájíme hned dva kurzy pro veřejnost: V.I.P. tančírnu pro dospělé a Latino pro ženy.“ V historických prostorách Orlovny, které oni a členové klubu s rodiči během srpna opravili a vybavili tak, aby se zde všichni cítili příjemně, je nyní k dispozici nádherný taneční sál, šatny, dětská herna, prostorná příchozí chodba a posezení u kávy.

Památkově chráněný objekt přímo navazuje na prostory barokní Biskupské mincovny v Kroměříži nedaleko zámku. Budovu nechal v letech 1893–1904 na pozemku starého biskupského mlýna postavit arcibiskup kníže Theodor Kohn a sloužila k napájení pivovaru, zámku, vodních prvků a zařízení v Květné a Podzámecké zahradě, tedy jako „Arci-knížecí vodárna“. Se svolením arcibiskupa Františka Saleského kardinála Bauera byla v roce 1909 část vodárny zařízena jako tělocvična nově vzniklé Orelské jednoty v Kroměříži, odtud dodnes užívaný název „Orlovna“.

Multifunkční prostor byl v minulosti dlouhá léta opuštěn, znovu ožil až po roce 2009, kdy zásluhou sdružení Galerie Orlovna sloužil pro pořádání výstav prezentujících zejména současné výtvarné umění i pro konání uměleckých sympozií, workshopů nebo komornějších koncertů. Byl také znovu propojen se sousední Biskupskou mincovnou, barokní památkou, která ožila o dvě desetiletí dříve zásluhou místních spolků, zejména České numismatické společnosti v Kroměříži. Posledním provozovatelem zdejších expozic a společenských prostor byl Národní památkový ústav, od kterého budovu v restituci převzalo zpět Arcibiskupství olomoucké.

„Nové využití Orlovny vnímáme jako všestranně vhodné pokračování tradice, kdy tanec v sobě snoubí jak tělovýchovný (sportovní), tak kulturní charakter a umožní zpřístupnění objektu pro širokou škálu uživatelů,“ říká výkonný ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Martin Krčma a dodává: „Příští rok také opět otevřeme i samotnou historickou Arci-knížecí vodárnu, čímž, jak věříme, dojde k opětovnému návratu památky na mapu cestovního ruchu ve městě.“