NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Výstava a přednáška seznámí s olomouckou církevní heraldikou

By Publikováno 31. 8. 2020 7 září, 2020 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky, Přednášky, Tisková zpráva
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Přednášky Tisková zpráva
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

U příležitosti nedožitého 100. výročí narození významného českého heraldika Jiřího Loudy zve olomoucké arcibiskupství na výstavku a přednášku s názvem „Olomoucká církevní heraldika a Jiří Louda“. Výstavka je součástí prohlídkového okruhu arcibiskupské rezidence v Olomouci, přístupná bude od 12. září do 31. října 2020. Přednáška se koná 30. září od 17.00.

Arcibiskupský palác je pro návštěvníky v září otevřen od pondělí do soboty a také o svátku sv. Václava mezi 10. a 17. hodinou. V říjnu lze biskupskou rezidenci navštívit každou sobotu a o státním svátku 28. října od 10.00 do 17.00 anebo v pracovní dny po předchozí domluvě. Doporučuje se rezervovat si místo a sledovat omezení otevírací doby na www.arcibiskupskypalac.cz.

O církevní heraldice olomouckých biskupů a Jiřím Loudovi bude vyprávět autor výstavky, ředitel Zemského archivu v Olomouci Karel Müller. Přednáška se koná 30. září od 17.00 v Arcibiskupském paláci. Vstup na akci je volný, nutná je ovšem rezervace místa na tel. 587 405 402 nebo na e-mailu: kucera.martin@ado.cz.

Životopis Jiřího Loudy (sestavil PhDr. Karel Müller)

Jiří Louda se narodil 3. října 1920 v Kutné Hoře. V roce 1938 ukončil studium na tamní reálce a přihlásil se jako dobrovolník do armády. V červenci 1939 odešel přes Polsko do Francie, prodělal výcvik v cizinecké legii v Alžíru a po kapitulaci Francie se dostal do Anglie, kde sloužil u naší zahraniční jednotky jako parašutista připravovaný na výsadek v okupovaném Československu. Z tohoto úkolu jej vyřadilo zranění a Jiří Louda pak působil u spojovací služby.

Po ukončení války se vrátil jako voják do vlasti, ale v roce 1948 byl z armády propuštěn. V dubnu 1949 byl zatčen a přes rok bez soudu vězněn na Mírově. Po návratu z vězení pracoval u Státních lesů a v roce 1952 nastoupil jako knihovník do olomoucké vědecké knihovny, kde působil až do odchodu do důchodu v roce 1976.

Již za pobytu v Anglii se začal věnovat studiu heraldiky, která se stala jeho celoživotním koníčkem. Svými kresbami, vytvářenými nezaměnitelným stylem, silně poznamenaným anglickými vzory, knížkami i články popularizoval státní, komunální, šlechtické i církevní erby nejen doma ale také v zahraničí. Jako heraldický výtvarník se podílel na tvorbě státního znaku v roce 1990 i 1992, navrhl symboly Olomouckého kraje a několika stovkám obcí České republiky.

Za své dílo byl několikrát oceněn členstvím v řadě zahraničních heraldických společností, v roce 1998 obdržel Cenu města Olomouce, od prezidenta Havla dostal o dva roky později medaili Za zásluhy II. stupně a Univerzita Palackého mu v roce 2004 udělila za celoživotní dílo čestný doktorát. Jiří Louda zemřel v Olomouci 1. září 2015.