NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Dny evropského dědictví připomenou výročí památky UNESCO, oslavit je lidé mohou i v Arcibiskupském paláci

By Publikováno 31. 8. 2020 13 září, 2020 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky, Tisková zpráva
od do
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Tisková zpráva
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Letošní dny Evropského kulturního dědictví (12.–13. září) se v Olomouci ponesou v duchu 20. výročí zapsání světového unikátu Čestného sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO. Návštěvníci si při této příležitosti mohou prohlédnout také Arcibiskupský palác.

Sloup byl jako poděkování našich předků za utišení morové epidemie na Moravě slavnostně posvěcen 9. září 1754, a to za osobní přítomnosti císařských manželů Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského, které v arcibiskupském paláci hostil tehdejší kardinál Julius Troyer. Součástí umělecké výzdoby tohoto monumentu je i plejáda českých a moravských světců včetně sv. Jana Sarkandra, od jehož mučednické smrti letos uplynulo 400 let. Na seznam světového dědictví UNESCO byla tato památka zapsána roku 2000.

Vzhledem k tomuto výročí se v Olomouci uskuteční také národní zahájení Dnů evropského dědictví. Podrobný program, který zahrnuje například baletní, divadelní a šermířská představení, videomappingovou projekci nebo řadu koncertů, naleznete zde: DED.Olomouc.eu.

Jak se již stalo tradicí, i letos má veřejnost možnost zavítat v těchto dnech do Arcibiskupského paláce, kde průvodcovskou službu i přes ekonomické potíže napáchané pandemií nemoci covid-19 podpořilo statutární město Olomouc. Prohlídky probíhají v sobotu 12. září od 9.00 do 19.00 a v neděli 13. září od 10.00 do 16.00, jsou poskytovány zdarma a naplánovány jsou v tomto režimu:

  • celý okruh – komentovaná prohlídka historických sálů s průvodcem (omezená kapacita každé skupiny do 20 osob): pouze na rezervaci přes rezervační vstupenkový systém na webu a předložení platného voucheru, přímý odkaz zde: ArcibiskupskyPalac.cz/rezervace/ (pro objednání bezplatného vstupu je třeba v poli „Trasa“ zvolit variantu „Palác – volný vstup“)
  • zkrácený okruh – Slavnostní dvorana + Jubilejní knihovna (bez rezervace místa, bez průvodce)