NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Podzimní festival duchovní hudby i letos představí mistrovská díla

By Publikováno 20. 8. 2020 9 října, 2020 Aktuality, Hudba, Kalendář hlavní strana, Tisková zpráva

Letošní, již sedmadvacátý ročník olomouckého Podzimního festivalu duchovní hudby se přes všechny problémy způsobené celosvětovou pandemií koná ve stejném rozsahu i kvalitě jako ročníky předešlé. V období od 20. září do 24. října 2020 nabídne posluchačům celkem sedm koncertů v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.

(AKTUALIZACE 9. 10.) UPOZORNĚNÍ!: Koncert 10. října v kostele Panny Marie Sněžné od 18.00 se koná. Vzhledem k vládnímu nařízení byl upraven program. Další koncerty 17. a 24. října se v těchto termínech ruší a budou přeloženy na listopad. Budeme vás průběžně informovat na www.podzimni-festival.cz.

Festival zahajuje koncertem v neděli 20. září v katedrále sv. Václava. Italský dirigent Paolo Gatto provede celovečerní dílo Giachina Rossiniho Petite Messe Solennelle („Malá slavnostní mše“), a to v ojediněle uváděné původní verzi pro sóla, sbor, dva klavíry a harmonium. (přenos TV Noe a ČRo)

Stylovým kontrastem vůči koncertu úvodnímu je koncert v pondělí 28. září, na svátek sv. Václava. V Arcibiskupském paláci při něm zazní mistrovská instrumentální díla 20. století (Suk, Šostakovič), mezi kterými dominuje skladba pro sólový hoboj a orchestr anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse. Sólového partu se ujme vítěz interpretační soutěže Pražského jara 2019 hobojista Martin Daněk, spoluúčinkují Pražští komorní sólisté pod vedením Jana Mráčka. (záznam ČRo)

Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury připomene festival ve čtvrtek 1. října v Arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2001, při kterém zazněla monumentální skladba Benjamina Brittena Válečné requiem pro sóla, smíšený sbor, chlapecký sbor, dva orchestry a varhany.

Dramaturgie se snaží pravidelně přinášet i skladby minulosti, které nejsou často zařazovány do programu domácích těles. Příkladem je v letošním roce mimořádně krásně napsaná a zpěvná mše Charlese Gounoda Messe solennelle en l’honeur de Sainte-Cécile. Skladba zazní v katedrále sv. Václava v sobotu 3. října v interpretaci Moravské filharmonie Olomouc za řízení Jaromíra M. Krygela.

Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu bude uvedení Mariánských nešpor Claudia Monteverdiho z roku 1610 v interpretaci Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou v chrámu Panny Marie Sněžné v sobotu 10. října. Mariánské nešpory patří již několik desetiletí ke skladbám, které si získaly velký respekt a oblibu posluchačů i interpretů po celém světě. Staly se dílem, které zdobí jakýkoliv světový hudební festival a ve druhé polovině 20. století se zařadily z pohledu posluchačů mezi vrcholná díla evropské hudby vedle Bachovy Mše h moll, Mozartova Requiem či Dvořákova Stabat Mater. (TV Noe, ČR)

Duchovní hudba je po staletí spjatá se slovem, a tedy především s vokální hudbou. Festival se dlouhodobě snaží uvádět koncerty sborové hudby. Letos se představí v sobotu 17. října v chrámu sv. Mořice dva sbory z Karviné – Koncertní sbor a Mužský komorní sbor Permoník.

V tradici festivalu bude závěr patřit rozsáhlému oratornímu dílu, a to Stabat Mater Antonína Dvořáka, které zazní v sobotu 24. října v chrámu Panny Marie Sněžné. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně, a to Lucie Vagenknechtová (soprán), Jana Sýkorová (alt), Tomáš Černý (tenor) a Martin Gurbal (bas). Vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu pod taktovkou světově proslulého dirigenta Petra Altrichtera.

Zdroj: www.podzimni-festival.cz