NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Prohlášení Justitia et Pax k situaci po prezidentských volbách v Bělorusku

By Publikováno 17. 8. 2020 Aktuality

Tiskové středisko České biskupské konference zveřejnilo prohlášení Evropské konference národních komisí Justitia et Pax k současné situaci po prezidentských volbách v Bělorusku, kdy se tisíce demonstrantů vydaly do ulic, aby reagovaly na výsledky voleb.

Prohlášení reaguje na nepřiměřené násilí v ulicích a mučení při policejních výsleších. V textu se uvádí, že se zintenzivnil zásah proti občanským právům a svobodám. Tato alarmující situace představuje vážné ohrožení spravedlnosti a míru nejen v Bělorusku, ale v celém regionu.

Prohlášení odsuzuje jakoukoli formu násilí a vyzývá k okamžitému propuštění všech, kteří byli zatčeni bez jakéhokoli odůvodnění. Vyzývá běloruské úřady, aby plně respektovaly lidská práva, včetně práva na život, zakázaly mučení, dodržovaly svobodu shromažďování, projevu a sdělovacích prostředků a aby dodržovaly demokratické zásady.

Evropské konference národních komisí Justitia et Pax podporuje jednotu členských států Evropské unie, které projevují solidaritu s běloruským obyvatelem, a vyjadřuje podporu úsilí EU pracovat na cílených opatřeních proti jednotlivcům odpovědným za závažné porušování lidských práv.

Výkonný výbor se připojuje k běloruským katolickým biskupům, kteří žádají pravdu na základě mírového dialogu mezi běloruským politickým vedením a širší společností, aby se zabránilo dalšímu násilí. Vyzývá všechny křesťany, aby se spojili v modlitbě Pána za běloruský lid v úterý 18. srpna 2020 v 18:00 CEST, aby mohla převládnout pravda, spravedlnost a mír.

O situaci v Bělorusku hovořil i papeže František včera po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně: „Myslím také na Bělorusko. Pozorně sleduji povolební situaci v této zemi a vybízím k dialogu, odmítnutí násilí a úctě ke spravedlnosti a právu. Svěřuji všechny Bělorusy pod ochranu Madony, Královny míru.“

Celý text prohlášení naleznete zde

Zdroj: www.cirkev.cz