NAVRCHOLU.cz

„Hvězdicová“ pouť přivede na Velehrad poutníky z mnoha koutů naší vlasti

By Publikováno 14. 8. 2020 24 srpna, 2020 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Aktuality Kalendář hlavní strana
Velehrad Map

Ze třinácti různých směrů se už v následujících dnech vydají poutníci na Velehrad v rámci dvacátého ročníku „hvězdicové“ pěší pouti. Jejím vrcholem bude mše svatá ve velehradské bazilice v sobotu 22. srpna 2020, celebrovat ji bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

„Vycházíme s úmyslem děkovat svatým Cyrilu a Metoději a prosit je, aby jejich dědictví opravdu žilo, a také s prosbou za mír, církev, vlast, rodiny a mládež. A chceme děkovat i za překonání překážek a prosit o další Boží ochranu,“ shrnuje Mons. Jan Peňáz, který tradiční srpnové putování inicioval a každým rokem pořádá.

Pouť začíná v neděli 16. srpna, kdy první účastníci vycházejí od cyrilometodějské lípy na hranici Čech a Moravy. Další se na cestu vydají v pondělí z Nového Veselí, Vítochova a Sebranic, v úterý z Olešnice na Moravě a Velkého Meziříčí, ve středu z Olomouce, Prostějova a slovenského poutního místa Skalka u Trenčína a ve čtvrtek ze Slavkova, slovenské Skalice a Ratíškovic. V pátek se většina proudů spojí na Klimentku u Osvětiman a v sobotu pokračují z Buchlovic, Boršic a v 9.00 z Tupes. Téhož dne dále vycházejí poutníci z Uherského Brodu a Nedachlebic.

Sobotní program ve velehradské bazilice nabídne v 10.30 hodin obnovu zasvěcení a přijetí do Společenství čistých srdcí. Na 11.30 hodin je plánována mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Vojtěch Cikrle. Odpoledne ve 14.00 se koná slavnostní premiéra filmu „Pěšky bez hranic“ o putování na Velehrad ze čtyř různých míst ve čtyřech ročních obdobích a o hodinu později pak v bazilice začíná přednáška následovaná svátostným požehnáním. Více na www.poutnik-jan.cz.