NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupský palác má nový web, nabízí i vstupenky online

By Publikováno 30. 7. 2020 24 srpna, 2020 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Na adrese www.arcibiskupskypalac.cz byly spuštěny nové webové stránky Arcibiskupského paláce v Olomouci. Vedle představení největší palácové budovy ve městě, která se stala dějištěm řady historických událostí, nabízí web také informace a servis pro návštěvníky.

„Impulsem ke spuštění stránek byla jednak snaha dát stávající webové prezentaci modernější kabát. Zároveň využíváme toho, že arcibiskupství se počátkem roku ujalo správy zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži a snaží se prezentaci všech objektů sjednotit. A konečně chceme návštěvníkům nabídnout lepší servis: mimo jiné tak na novém webu spouštíme online prodej vstupenek na prohlídkové okruhy,“ říká Martin Kučera, vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu, které v paláci zajišťuje turistický provoz. Průvodcovskou službu i v letošním roce finančně podporuje Statutární město Olomouc.

Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě, je nejen živým sídlem olomouckých arcibiskupů a dalších lidí podílejících se na denním životě církve, ale také místem, kudy kráčely dějiny a známé osobnosti – roku 1805 se tu před bitvou u Slavkova radili ruský car Alexandr a rakouský císař František a v roce 1848 zde abdikoval rakouský císař Ferdinand a na trůn nastoupil jeho synovec František Josef I. Reprezentační místnosti však hostily i mnohé další: císařovnu Marii Terezii, papeže sv. Jana Pavla II. nebo prezidenty T. G. Masaryka, E. Beneše, V. Havla, V. Klause a M. Zemana. Právě tyto sály také tvoří hlavní část prohlídkového okruhu zpřístupněného veřejnosti.

Původní renesanční palác začal v místě dnešní rezidence stavět biskup Stanislav Thurzo na počátku 16. století a v díle pak pokračovali jeho nástupci. Třicetiletá válka a také požár v roce 1661 ovšem budovu vážně poškodily a biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu proto nechal rezidenci v letech 1664–1669 přestavět v barokním slohu a výrazně rozšířit. Dnešní podobu pak objekt získal během přestavby po požáru na počátku 20. století.