NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupství, kraj a město chtějí spolupracovat při péči o kroměřížské památky

By Publikováno 8. 7. 2020 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Ochotu ke spolupráci při péči o významné památky zapsané na seznam UNESCO, zejména o Podzámeckou zahradu v Kroměříži, dnes v prostorách Arcibiskupského zámku podpisem memoranda stvrdili zástupci Arcibiskupství olomouckého, Zlínského kraje a města Kroměříže.

Dokument, který je vyjádřením dobré vůle při rozvoji turistického ruchu v regionu, doplnili svým podpisem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a starosta města Kroměříže Jaroslav Němec.

„Po převzetí Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady jsme začali hledat způsoby, jak tyto památky spravovat, a přitom nijak neomezit jejich přístupnost, protože chceme, aby nadále sloužily veřejnosti – turistům i obyvatelům Kroměříže,“ zdůraznil v úvodu setkání arcibiskup Graubner a doplnil, že memorandum vytyčuje společné cíle všech tří institucí a konkrétní rozsah spolupráce bude následně předmětem dalších jednání.

Význam obou památek pro turismus připomenul hejtman Jiří Čunek. „Uvědomujeme si, že zámek společně s přilehlou zahradou jsou nejvýznamnějšími památkami Zlínského kraje. Zároveň dobře víme, že není možné spravedlivě chtít po jakémkoli vlastníkovi, aby nechal památku otevřenou a lidé do ní chodili zadarmo, a ani vstupné nemůže pokrýt všechny náklady. Chce-li stát, kraj a město, aby tyto prostory zůstaly otevřené, musí se také podílet na jejich provozu,“ uvedl hejtman Čunek.

Volný vstup do Podzámecké zahrady pro občany Kroměříže i další ocenil také starosta města Jaroslav Němec. „Jsme rádi, že je Podzámka otevřená bez zpoplatnění. Náklady na její provoz musí nést i město, zároveň ale doufáme, že se do ní přesune část akcí, které ve městě pořádáme,“ uvedl.