
Bezmála tři stovky motorek od veteránů až po nejmodernější a nejrychlejší stroje se v sobotním odpoledni sjely na Svatém Antonínku. Motorkáři přijeli do Blatnice pod Svatým Antonínkem ze všech koutů Čech, Moravy i Slovenska, aby se zde zúčastnili historicky první Motorkářské pouti.
„O akci jsem se dozvěděl od kamaráda z Louky, tak jsem si ji nemohl nechat ujít,“ řekl hned po příjezdu na kopec čtyřiašedesátiletý Peter Vašíček ze slovenské Senice. „Já jsem s rodiči přijel z Moravské Třebové. Mám tady závodní motorku, kterou jsme museli převézt autem, protože není uzpůsobená na silniční provoz,“ prozradil sedmnáctiletý Lukáš Záleský, který je vicemistrem a druhým vicemistrem České republiky v minimotoCupu. Letos ale už závodí v jiné kategorii. Řazení motorek perfektně zvládli motorkáři z Veselí nad Moravou a z Uherského Hradiště.
„S nápadem uspořádat na Antonínku tuto Motorkářskou pouť přišla členka františkánského sekulárního řádu Hana Brigita Reichsfeld. My jsme její nápad s radostí přivítali. Když vidím, kolik přijelo lidí, tak mám doopravdy radost. Sám za sebe nemohu samozřejmě nic slibovat, ale po poradě s františkány, kteří jsou hlavními pořadateli, bychom rádi v poutích další roky pokračovali a mohla by z toho vzniknout krásná tradice,“ řekl prezident motorkářského klubu Saint Anthony MC Miroslav Prachař z Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Členové Saint Anthony MC vedli projížďku po Horňácku s cílem v Kempu na Babí hoře nedaleko městečka Hluk, kde mají zázemí. „Kemp i restauraci máme v pronájmu, takže tam bude připravené občerstvení, a kdo bude chtít, může i přespat,“ upřesnil prezident klubu. „Mám ráda toto krásné místo na svatém Antonínku, motorky, svatého Antonína a především miluji Ježíše. Vím, že on má rád nás všechny a chce nám požehnat, a proto jsme zde, abychom si každý toto požehnání vzali a jeli s ním do svých domovů, bylo nám dobře a mohli stále jezdit na motorkách,“ řekla před zahájením bohoslužby hlavní iniciátorka pouti Hana Brigita Reichsfeld, jejíž rodina pochází ze sousední Ostrožské Lhoty.
Mši svatou sloužil františkánský kněz P. Felix Mária Žiška. Poté se spolu s účastníky přesunul na parkoviště, kde požehnal všechny stroje i přítomné motorkáře. V kázání mimo jiné řekl: „Požehnání je vlastně vyprošování dobra a Bůh nám chce žehnat. Chce, abychom byli dobří, šťastní a vždy se vrátili do našich domovů. Možná i proto je součástí modlitby prosba o to, abychom si byli vědomi naší odpovědnosti. Pokud nastartujeme mašinu a držíme v rukách řídítka, rozhodujeme o tom, jak rychle a bezpečně pojedeme,“ připomněl kněz.
Dále prozradil, že si udělal řidičák v roce 1998 a dodnes si pamatuje jednu důležitou věc, kterou mu tehdy řekl instruktor. „Pokud sedíš za volantem, jsi zodpovědný i za ty, kteří jsou okolo tvého auta. Člověk je omylný, a tak je dobré dávat pozor, jestli o tvé přednosti na křižovatce ví i ostatní účastníci silničního provozu. Můžeš tak předejít zbytečné havárii a tragédii, ve které nepůjde jen o nějaké plechy, ale o život,“ vrátil se ve vzpomínkách o dvaadvacet let zpět kazatel. Podle zkušenosti P. Felixe jsou motorkáři dobří lidé. „Obdivuji vaši kolektivitu, soudružnost i to, že se vás tady dnes tolik shromáždilo. Přiznám se, že jsem si myslel, že tady bude nějakých třicet motorek a vás přijely bezmála tři stovky! Máte v sobě hodně dobrého,“ podělil se o zkušenost s motorkáři kněz.
Součástí první motorkářské pouti na svatém Antonínku byla i sbírka na Ivana Loveckého z Veselí nad Moravou. Dnes čtyřiatřicetiletý muž před dvěma roky havaroval v terénu na motokrosové motorce v Kanadě a ochrnul. Účastníci na svého kolegu vybrali bezmála sedmnáct tisíc korun. „Moc vám děkuji! Vážím si vaší velkorysosti. Peníze využiji na rehabilitaci a cvičební pomůcky. Přeji vám, abyste nejezdili na plný plyn, ale svůj život žili na plný plyn,“ řekl Ivan Lovecký. Dana a Petr Liškovi z Jičína předali Ivanovi ještě osobní dárek v podobě motorky vypálené laserem a ošetřené černou práškovou barvou.
Autor a foto: Lenka Fojtíková, zdroj: Zprávy z Moravy