NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Lidé ze zábřežského děkanátu pomáhají po bleskových povodních v Oskavě

By Publikováno 18. 6. 2020 Aktuality, Charita

V několika minutách se jim život převrátil naruby. Po bleskové povodni, která se prohnala jejich obcí, zůstal manželům seniorského věku naprosto zpustošený dům. Vodou bylo zničeno takřka vše – nábytek, přístroje, vybavení. Přišli i o zásobu potravin. Nebylo v jejich silách si s touto zkázou poradit, proto od Charity přijali nabídku osobní pomoci. Několik dnů tak osmičlenný tým pracovníků Charity Zábřeh doplněný o dobrovolníky intenzivně pomáhal s odstraňováním škod a návratem domácnosti do normálu.

Charita využila zkušeností se zásahy během dřívějších mimořádných událostí v ČR, povolána na místo neštěstí tedy vyrážela s veškerým potřebným vybavením, nářadím a materiálem. Pracovníci vyklízeli jednotlivé části budovy (koupelnu, spíž, kotelnu, garáž, dílnu, stodolu), vynášeli a od bláta čistili zničené věci. Hromada odpadu před domem znepokojivě rostla. Zábřežští si „domů“ dovezli i 11 pytlů s mokrým a špinavým oblečením, které si ochotní pracovníci na víkend rozebrali, prádlo vyprali, usušili a vyžehlili.

Ve spolupráci s místním zedníkem byl doporučen technický postup prací na obnově bydlení, proběhlo otloukání omítek, vykopávání promáčených a poškozených podlah. Jedna z dobrovolnic se věnovala i zdrceným manželům, pomáhala jim třídit a sušit staré rodinné fotografie, které se naštěstí podařilo před živlem zachránit.

Naši pracovníci pomohli v domácnosti zapojit sporák, ledničku a pračku – tyto spotřebiče nahradily velkou vodou zničené vybavení a manželé mohli znovu začít alespoň provizorně „bydlet“.

Přestože v domácnosti chceme pomáhat dlouhodobě, hned po víkendu byla na seniorech vidět značná úleva. Pomocníky vítali s úsměvem. Určitě i díky naději spojené s tím, že na těžkou situaci nezůstali sami, postupujícími pracemi na obnově obydlí se stav lepší.

Velký dík patří všem ochotným dobrovolníkům převážně ze Štítecka – neváhali ani chvilku a svůj čas i energii věnovali potřebným, bližním v opravdové nouzi.

Charita Zábřeh