NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Noc kostelů byla zahájena, v celé arcidiecézi zve do 150 objektů

By Publikováno 12. 6. 2020 Aktuality, Památky

Setkáním v olomoucké modlitebně Bratrské jednoty baptistů byla dnes v 18.00 zahájena Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi. Návštěvníkům se zde při ní otevírá na 150 kostelů, kaplí a modliteben. Jedenáctý ročník akce je sice poznamenán opatřeními v souvislosti s nemocí covid-19, přesto nabízí řadu zajímavých programů a především samotné chrámy.

Slavnostnímu zahájení byli přítomni zástupci některých zúčastněných církví: biskup Antonín Basler za katolickou církev, kazatel Petr Coufal z Bratrské jednoty baptistů, farář Jaroslav Křivánek z Církve československé husitské a farář Jan Lukáš za Českobratrskou církev evangelickou. Instituce veřejné správy, které se na pořádání podílejí svým finančním příspěvkem, zastupovali hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

„Noc kostelů je příležitost dát lidem nahlédnout do míst, která svědčí o tisíciletém duchovním dědictví Moravy. A letos je to i čas, kdy chceme děkovat za to, že se do kostelů můžeme postupně vracet. Vedle mnoha pestrých programů, které pořadatelé s nadšením připravili, tak nabízíme především samotné chrámy a prostor ticha v nich,“ shrnul své pozvání na Noc kostelů biskup Antonín Basler.

Při zahájení byl představen také tištěný průvodce, s nímž se návštěvníci mohou vydat na místa spjatá v Olomouci s osobní přítomností tří světců. Připravilo ho arcidiecézní Centrum pro kulturu k letošnímu jubilejnímu roku, kdy si připomínáme 400 let od mučednické smrti sv. Jana Sarkandra a zároveň 25. výročí jeho svatořečení papežem sv. Janem Pavlem II. v Olomouci, dále 100 let od narození sv. Jana Pavla II. a také 30 let od příjezdu sv. Matky Terezy do Olomouce. Lidé tak mohou nejen v rámci Noci kostelů projít ve stopách zmíněných světců katedrálu, Arcibiskupský palác, kostel sv. Michala, Sarkandrovu kapli nebo sloup Nejsvětější Trojice se Sarkandrovou sochou.

Návštěvníci mají navíc k dispozici další dvě novinky. K dosavadnímu pexesu kostelů jednak přibylo i pexeso poutních míst olomoucké arcidiecéze. A Centrum pro kulturu pro letošní Sarkandrovo jubileum připravilo také pracovní list pro rodiny s dětmi, stáhnout ho lze z webu Arcibiskupského paláce. Letošní Noc kostelů bude mít i zajímavý interaktivní prvek: živé vstupy ze všech českých a moravských diecézí, z Olomouce se bude živě vysílat od 20 hodin. Lidé se budou moci do programu zapojit svými dotazy, připravena je i soutěž o ceny. (více zde)

Pro letošek pořadatelé o Noci kostelů zpřístupnili v olomoucké arcidiecézi na 150 objektů. Jejich přehled i doprovodný program v nich lze najít na www.nockostelu.cz. Při návštěvě je vždy třeba respektovat aktuální nařízení „3 R“ – mít roušku, dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy.