NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupský palác se znovu otevírá. Vydejte se po stopách papeže Jana Pavla II., který tu před 25 lety pobýval

By Publikováno 20. 5. 2020 8 června, 2020 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky, Tisková zpráva
od do
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Tisková zpráva
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Po přestávce vyvolané epidemiologickými opatřeními se v pondělí 25. května 2020 znovu otevře Arcibiskupský palác pro veřejnost. Prohlídku historických sálů, ve kterých před 25 lety pobýval papež Jan Pavel II., v letošní turistické sezóně zpestří i dva zajímavé a běžně nevystavované obrazy. Poslední květnový týden navíc platí zvýhodněné vstupné.

„Otevřeno máme od pondělí do soboty mezi 10. a 17. hodinou s tím, že prohlídky s průvodcem začínají o sobotách každých 30 minut a ve všední dny každou hodinu,“ upřesnil vedoucí arcibiskupského Centra pro kulturu Martin Kučera a dodal: „Samozřejmě budeme dbát na dodržování všech platných bezpečnostních opatření: lidé budou mít na obličeji roušky, k dispozici bude dezinfekce a počet návštěvníků ve skupině omezíme tak, aby bylo možné dodržet patřičné rozestupy.“ (Podrobnosti o provozu jsou uvedeny na webu paláce, tamtéž lze najít i platné bezpečnostní pokyny pro návštěvníky.)

Poslední květnový týden, tj. od pondělí 25. do soboty 30. května, platí pro návštěvníky speciální ceník: základní vstupné 80 Kč a snížené (pro seniory, děti a studenty) 40 Kč. Od června pak bude platit oficiální ceník.

Právě v těchto týdnech si přitom nejen věřící připomínají dvě významná výročí spojená s osobou „polského papeže“, sv. Jana Pavla II. Dne 18. května totiž uplynulo sto let od jeho narození a na 21. května zase připadá výročí pětadvaceti let od návštěvy Olomouce, při níž papež mimo jiné svatořečil Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka nebo se na Svatém Kopečku setkal s mladými lidmi. V reprezentačních sálech Arcibiskupského paláce pak hovořil se zástupci místní církve i veřejného života.

Během prohlídky se lidé mohou seznámit se dvěma jedinečnými díly. „Návštěvníkům jednak chceme ukázat sedmý obraz ze série portrétů dcer Marie Terezie. Zatímco prvních šest portrétů zdobí interiér trvale, sedmá olejomalba představující Marii Amálii je uchovávána v depozitáři,“ uvedl Kučera a dodal: „Druhým vystaveným exponátem je olejomalba na dubovém dřevě představující Pannu Marii Bolestnou. Dosud nevystavené dílo bylo dříve prezentováno jako ‚Madona od Giotta‘, jedná se ale o falzum z přelomu 18. a 19. století a do majetku arcibiskupství přešlo ze sbírek arcibiskupa Leopolda Prečana.“

Olomouc je podle tradice s moravským biskupství spojena už od doby sv. Metoděje. Díky tomu je dnes město druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervací u nás. Sloup Nejsvětější Trojice, katedrála sv. Václava, Arcibiskupský palác, Arcidiecézní muzeum a mnoho dalších památkových objektů dávají návštěvníkům nahlédnout do duchovního a kulturního odkazu i stále živého významu arcibiskupské Olomouce. A právě samotné biskupské sídlo – Arcibiskupský palác – se svými jedinečnými sály a geniem loci staletého a dosud živého církevního sídla se opět otevírá také pro veřejnost.