NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Modlili jsme se za déšť, a začalo pršet

By Publikováno 6. 5. 2020 Aktuality, Skutky lásky

Pokud snad někdo váhá, zda se modlit za déšť a úrodu, nebojte se – my jsme to udělali a opravdu začalo pršet, píše Nela Franková z Vražného v reakci na výzvu arcibiskupa Graubnera.

„V pátek 24. dubna brzy ráno dostávám zprávu: zjišťuji, že se jedná o naléhavou prosbu otce arcibiskupa Jana o modlitby za příhodný déšť a požehnanou úrodu. Chytám se příležitosti a jdu do akce – minulý rok jsme přeci s několika ženami vyšly do přírody k obřadům žehnání polí, luk a pastvin podle Benedikcionálu. Nyní je čas texty znovu oprášit. Získávám ještě „Modlitbu v době sucha“ od jedné sousedky a zároveň na internetu činíme objev v podobě brožurky Prosby za déšť – je skvělá! Vše je namnoženo a připraveno k uvedení do života.

Je pátek a již v neděli je možno shromáždit se s určitými omezeními v počtu 15 lidí; navíc je v sobotu svátek sv. Marka, což dle tradic našich předků znamenalo čas procesí s modlitbami za déšť a úrodu. Vše do sebe pěkně zapadá. Vytvářím tedy malou pozvánku na nedělní 18. hodinu, kdy se scházíme v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném v celkovém počtu 8 lidí. V kostele připomínám dezinfekci, roušky a rozestupy po celou dobu obřadů. V kostele se modlíme „Litanii v čase sucha“. Poté si každý u východu z kostela vezme křížek z větviček či ratolestí z Květné neděle a za zpěvu písně „Uslyš, Bože, z trůnu svého“ se vydáváme do nedalekého sadu a na pole.

Samotné obřady žehnání polí, luk a pastvin trvají asi půl hodiny, zpívá se, čte z Bible a zní žalm nebo se čtou přímluvy, při tom všem zapichujeme ratolesti do ztvrdlé a vyprahlé půdy. Po žehnací modlitbě a ukončení obřadů, které končí chvalozpěvem Te Deum, se přesunujeme na hřbitov hned vedle sadu. Zde probíhá „Modlitba v době sucha“, její součástí je také chvalozpěv na stvoření sv. Františka. Ještě modlitba za naše zemřelé, píseň „Odpočiňte v pokoji“, závěrečné přežehnání se křížem a poděkování za společně strávené chvíle modlitby nejen v malém společenství farníků, ale hlavně lidí, kterým není lhostejný současný stav přírody a krajiny.

Pokud snad ještě někdo váhá, zda si vyjít do přírody a modlit se za déšť a úrodu, nebojte se vykročit! Má to smysl. Za týden od konání těchto modliteb a obřadů opravdu začalo pršet!

Nela Franková a farníci z Vražného

Fotogalerie ze společné modlitby