NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Noc kostelů bude i letos, posouvá se na pátek 12. června

By Publikováno 22. 4. 2020 2 června, 2020 Aktuality
Naplánovaná událost Aktuality

Dle aktuálního plánu uvolňování omezení souvisejících s epidemií koronaviru bude možné přivítat příznivce Noci kostelů v omezenější míře (max. 50 osob najednou). Menší kostely a kaple na venkově tak mohou realizovat připravené programy prakticky beze změny, velké farnosti ve městech přizpůsobí organizaci programů pro daný počet.

Můžeme návštěvníky pozvat do kostelů a modliteben také prostřednictvím multimediálních prostředků a internetové sítě. Internetové přenosy a záznamy bohoslužeb jsme vyzkoušeli během velikonočních svátků na webu Velikonoce.cz, kdy 43 farností a sborů sdílelo více než 200 programů. Vše fungovalo bez větších komplikací. Pracujeme na podpoře pro farnosti a sbory, které dosud nemají s internetovými přenosy zkušenosti a chtějí se takto zapojit. Elektronická verze Noci kostelů je také zároveň pojistkou pro případ, že by se situace s epidemií vyvinula nepříznivě.

Tipy na programy

Otevření kostelů a modliteben, prohlídky kostelů a modliteben, přednášky, hudební programy, tvořivé dílny pro děti apod. – vždy pro skupiny max. 50 osob.

Web Noc kostelů – programy kostelů a modliteben: live stream, předtočený program, prohlídky kostelů a modliteben, přednášky, hudební programy, tvořivé dílny pro děti apod. (pro organizátory bude k dispozici technická podpora a návody na live streaming).

Výzva

Předchozí ročníky Noci kostelů předpokládaly pro zapojení kostelů vytvoření programů – větších či menších, bohatějších či skromnějších. Letošní výjimečná situace umožňuje zapojení všem, bez ohledu na to, jestli už mají program nebo ne, anebo ho mít ani nebudou. Protože už jen samotné otevření kostelů je program sám o sobě. Když už nic jiné, nabídne návštěvníkům krásu a vznešenost chrámových prostor, soukromou nebo skupinovou prohlídku a ticho k modlitbě i poděkování. A to přece není málo. Otevřený kostel je znamení naděje pro všechny. Díky vám všem, kteří do toho půjdete.

Luboš Nágl, koordinátor Noci kostelů