NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Nevím, zda vím, co je to zázrak…“ Před třiceti lety u nás lidé vítali Svatého otce

By Publikováno 21. 4. 2020 23 dubna, 2020 Aktuality

Na dnešní den připadá třicáté výročí první papežské návštěvy naší vlasti. Tehdejší Československo si Jan Pavel II. vybral jako vůbec první postkomunistickou zemi a za hlavní cíl zvolil Velehrad – místo, kam se plánoval vydat už při 1100. výročí smrti sv. Metoděje roku 1985 a kam ho tehdy komunistický režim nepustil.

„Nevím, zda vím, co je to zázrak,“ vítal nezapomenutelným způsobem hlavu katolické církve na ruzyňském letišti prezident Václav Havel a pokračoval: „Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku: člověk, který byl ještě před šesti měsíci zatýkán jako nepřítel svého státu, vítá tu dnes jako prezident prvního papeže v dějinách katolické církve… Do země zdevastované ideologií nenávisti přijíždí posel lásky, do země zdevastované vládou nevzdělanců přijíždí živoucí symbol vzdělanosti, do země donedávna ničené ideou konfrontace a rozdělení světa přijíždí posel míru, dialogu, vzájemné tolerance, úcty a laskavého porozumění, zvěstovatel bratrské jednoty v různosti.“

Na Velehradě očekávalo papeže kolem tří set tisíc poutníků – nejen v prostoru kolem baziliky, ale také na loukách za obcí, odkud byli s děním spojeni jen prostřednictvím obrazovek. Papež všechny zúčastněné vyzval: „Vnášejte do dějin Evropy Ducha Kristova, který sjednocuje a osvobozuje. Vydávejte přesvědčivé svědectví o vzkříšení – o tom, že Kristus žije. Stavte na Kristu společnost a kulturu budoucího věku… Vaše pouť za svobodou musí pokračovat. Choďte jako děti světla. Svoboda pouze vnější, bez vnitřního osvobození, plodí chaos. Stůjte ve svobodě, ke které vás osvobodil Kristus. Spojení vnější a vnitřní svobody má budovat Evropu zítřka, civilizaci lásky a pravdy.“ Všechny promluvy, které při návštěvě papeže Jana Pavla II. na Velehradě zazněly, si lze přečíst zde: www.farnostvelehrad.cz/zajimavosti/papez-na-velehrade.

Jako připomínka papežské návštěvy před třiceti lety má v nedalekých Tupesích – v místech, kde Jan Pavel II. tehdy přistál – vzniknout památník, na jehož financování se podílí také Zlínský kraj. „Na Velehradě ani v okolí doposud neexistuje připomínka této významné události. Přitom návštěva Svatého otce téměř bezprostředně po sametové revoluci nebyla pouze událostí náboženskou, ale byla naprosto mimořádným impulzem pro směřování naší budoucnosti jak na domácím, tak mezinárodním poli,“ uvedl hejtman Zlínského kraji Jiří Čunek. Památník bude zhotoven v podobě žulové stély s doplňky z litého kovu. Umělecky jej zpracuje i nainstaluje akademický sochař Otmar Oliva. (více zde)