NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Před třiceti lety přijali Jan Graubner a Josef Hrdlička biskupské svěcení

By Publikováno 7. 4. 2020 23 června, 2022 Aktuality, Články – Graubner

Dnes uplynulo právě třicet let od bohoslužby, při níž přijali biskupské svěcení noví pomocní biskupové olomoucké arcidiecéze – Jan Graubner, dnešní arcibiskup, a Josef Hrdlička, dnes emeritní pomocný biskup.

Arcibiskup Jan Graubner byl v roce 1990 jmenován titulárním biskupem tagarijským a pomocným biskupem olomouckým. Arcibiskupem se pak stal 28. září 1992 a arcidiecézi převzal 7. listopadu 1992. Za své biskupské heslo si zvolil slova „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5). Mons. Graubner se narodil 29. srpna 1948 v Brně a jako kněz působil ve Zlíně, Valašských Kloboukách a naposledy ve Vizovicích, Provodově a Horní Lhotě. V současnosti je také místopředsedou ČBK, předsedou Komise pro Charitu a Rady pro misie. Je místopředsedou Stálé rady ČBK.

Biskup Josef Hrdlička byl roku 1990 jmenován titulárním biskupem thunudrumským a světícím biskupem olomouckým. Papež František přijal jeho rezignaci 1. února 2017. Jeho biskupské heslo je „Nazval jsem vás přáteli“ (Jan 15,15). Narodil se ve Velkých Opatovicích 19. ledna 1942. V minulosti působil v duchovní správě v Ostravě, Hoštejně, Hynčicích, Maletíně, Mírově a okolí, byl správcem farností Liptáň, Pitárné, Třemešná a Vysoká.

Vzpomínky obou biskupů na dobu jejich jmenování a svěcení si lze přečíst zde.