NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Církevní ubytování využívají v Olomouci na tři stovky studentů, chodí tu i na LSD chvály

By Publikováno 3. 4. 2020 Aktuality, Školy

„Je to kolej, která člověku změní život.“ Tak o Stojanově koleji v Olomouci mluví jedna z jejích obyvatelek. Odpověď na to, čím je toto ubytování v centru Olomouce pro studenty jedinečné, se nyní pokouší najít pořad radia Proglas.

„Krátce po sametové revoluci přišli za otcem arcibiskupem mladí věřící studenti, že by chtěli svoje koleje. Tak se ten dům (pozn. bývalý klášter milosrdných sester III. řádu sv. Františka) opravil a deset let tam se studenty žil otec Jiří Kopřiva, který to dílo začal,“ vysvětluje sestra Dagmar Trojanová, která má na starosti ubytování nejen na Stojanově koleji.

Od té doby se mnohé změnilo. Ke Stojanově koleji samotné ještě přibyl vedlejší dům, tzv. Stojanova kolej – klášter, a své prostory propůjčil i seminář, takže věřící studenti mohou v Olomouci bydlet ještě na Domečku, Leopoldinu a Marianu a od září přibude také Salesianum. Ubytování tak může najít zhruba dvě stě osmdesát lidí.

Katolické koleje ale nejsou jen pohodlným bydlením v centru Olomouce za rozumnou cenu. Většina objektů disponuje kaplí a součástí života je i společný program, jako je například slavení mše svaté, Mikulášská besídka, ples, poutě, ale také třeba tzv. LSD chvály (je ovšem důležité neplést si zkratku „Leopoldinum – Stojanky – Domeček“ s jistou návykovou látkou), které si organizují sami studenti.

Duchovně studenty doprovází nejenom sestra Dagmar, ale také otec Radek Sedlák.

Co je ale tím, čeho si studenti bydlící na Stojankách nejvíc váží? Většina z nich se shodla na tom, že je to jak blízkost kaple a možnosti s ní spojené, tak vztahy, které z koleje dělají druhý domov a vytváří atmosféru důvěry, ve které mohou vznikat jak (snad) celoživotní přátelství, tak i manželství.

Půlhodinový pořad radia Proglas o místě, kde není potřeba zamykat dveře, ale zároveň je nutné počítat s tím, že nikdy nevíte, kde skončí třeba vaše peřiny, lze najít zde.

S využitím článku na slovo.proglas.cz