NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Jarní měsíce připomínají několik výročí Jana Pavla II.

By Publikováno 31. 3. 2020 3 dubna, 2020 Fotogalerie

Ve čtvrtek 2. dubna 2020 uplyne patnáct let od chvíle, kdy ve Vatikánu zemřel svatý Jan Pavel II. S životem tohoto „polského papeže“, který dvakrát navštívil také olomouckou arcidiecézi, se přitom pojí i několik dalších výročí, která připomínáme dobovými snímky.

V nejbližších týdnech totiž uplyne také sto let od jeho narození – Karol Wojtyła, jak znělo jeho vlastní jméno, přišel na svět v polských Wadowicích 18. května 1920.

A jubilejní jsou i připomínky dvou jeho návštěv naší arcidiecéze: 18. dubna uplyne třicet let od okamžiku, kdy se papež Jan Pavel II. v rámci své vůbec první cesty do postkomunistických zemí zastavil i na Velehradě, a 21. května pak pětadvacet let od návštěvy Olomouc, při níž papež mimo jiné svatořečil Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka a také se setkal v mladými lidmi na Svatém Kopečku.

Zmíněný Velehrad si pak připomíná ještě jedno jubileum: v roce 1985 se zde uskutečnila bohoslužba k 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje a stala se z ní do té doby největší manifestace proti komunistickému režimu.

Polsko, 1979 (archiv Jany Vážanové)

Velehrad, 1985 a 1990 (Jindřich Štreit)

Olomouc a Svatý Kopeček, 1995 (Jana Smahelová)