NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Grafika Hrabala střídá výstava, která přiblíží svatého Jana Pavla

By Publikováno 25. 3. 2020 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Turistický ruch v památkách arcibiskupství sice vzhledem k současné situaci utichl, jejich pracovníci ale i tak chystají program pro novou sezónu. Arcibiskupská rezidence své brány otevře, jakmile to situace umožní.

Ještě před vládními opatřeními vybíralo arcibiskupské Centrum pro kulturu vhodné kandidáty na pozici průvodců a pracovníků turistického informačního centra v Arcibiskupském paláci Olomouc pro rok 2020. Vedle toho připravujeme nové výstavy, pracovní listy, inovujeme průvodcovský text…

V tomto týdnu končí výstava, která veřejnosti přiblížila osobnost kněze a grafika P. Arnošta Hrabala. Komorně pojatá výstava se setkala se značným ohlasem u návštěvníků z Hrabalových rodných Buchlovic, kde nakonec tento kněz i duchovně působil a zemřel. Děkujeme pamětníkům za řadu osobních vzpomínek a památek. V budoucnu se těšíme na výstavu, která Hrabalovo dílo představí v celé pestrosti a kráse, naše výstavní prostory to zatím neumožňují.

Nově chystáme připomínku papeže sv. Jana Pavla II., který před pětadvaceti lety svatořečil v Olomouci Jana Sarkandra (letos 400 let od mučednické smrti) a Zdislavu z Lemberka (letos 800 let od narození). Svatý otec nocoval v arcibiskupské rezidenci a zavítal také na nedaleký Svatý Kopeček, kde se setkal s mládeží. Centrum pro kulturu připravovalo také výstavu fotografií autorů ze sdružení Člověk a víra, skrze které chtělo návštěvníkům přiblížit poselství a význam nejvýznamnějších křesťanských svátků. Snímky zachycující jednotlivé obřady Svatého týdne s krátkými texty nabídneme alespoň formou prezentace na tomto webu.