NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V den Sarkandrova výročí prosil arcibiskup Graubner za zastavení epidemie

By Publikováno 17. 3. 2020 23 června, 2022 Aktuality, Články – Graubner, Jan Sarkander, Tisková zpráva

Za zavřenými dveřmi, avšak v myšlenkách s diecézí i celou zemí slavil arcibiskup Jan Graubner mši svatou v den čtyřstého výročí mučednické smrti sv. Jana Sarkandra, jednoho z patronů olomoucké arcidiecéze. Mimo jiné tak oslavil i třicáté výročí svého jmenování biskupem.

Bohoslužbu v kapli stojící na místě bývalé městské věznice, v jejímž podzemí byl Sarkander mučen a na následky tortury také zemřel, celebroval olomoucký arcibiskup od páté hodiny odpolední jen s nejnutnější asistencí.

„Svatý Jan zemřel v době těžké krize společenské i politické. Dnešní krize je zdravotní, má ale široké souvislosti. Proto především prosím za zastavení epidemie nemoci, ale také za růst lásky, která přemáhá strach,“ shrnul úmysly, na které při mši svaté pamatoval. „Přidáváme i kající modlitbu, protože předpokladem vyslyšení našich proseb je pokora a pravdivost před Bohem,“ upozornil také a dodal: „Blízkost světci nás zve k obrácení.“

Vedle dnešního výročí mučednické smrti sv. Jana Sarkandra pak pamatoval i na jiné dnešní jubileum: právě před třiceti lety byl totiž slavnostně uveden do úřadu jeho předchůdce, arcibiskup František Vaňák, a při této příležitosti také bylo zveřejněno jmenování jeho dvou pomocných biskupů. Stal se jím Josef Hrdlička, dnes emeritní pomocný biskup, a také sám Jan Graubner, který pak byl v roce 1992 jmenován arcibiskupem.

Odkaz sv. Jana Sarkandra podle něj zejména v současné situaci vybízí všechny k věrnosti v modlitbě. „Ani největší bolesti pro něj nebyly omluvou – ba naopak, i když vykloubené ruce nemohly obracet listy modlitební knihy, obracel je jazykem,“ říká olomoucký arcibiskup a dodává: „Město Holešov zachránila jeho úcta k Eucharistii. Kolik měst by se mohlo zachránit, kdybychom adorovali s jeho vírou?“

Další oslavy Sarkandrova jubilejního roku podle něj pochopitelně závisejí na aktuální situaci, šíření nemoci způsobené novým koronavirem a opatřeních, která v reakci na epidemii zavedla česká vláda. „Věřím, že do května se situace zlepší. Hlavní oslava výročí by se tak mohla konat v olomoucké katedrále 9. května, při diecézní pouti. Službu kazatele a hlavního celebranta při ní přislíbil kardinál Dominik Duka a účast slíbilo také několik biskupů,“ dodal arcibiskup Graubner.

Aktuální opatření vlády v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 postihla i další akce plánované k připomínce výročí sv. Jana Sarkandra: zrušena byla pondělní prezentace knihy o světci v Arcibiskupském paláci a slavnostní mše se dnes nemohly uskutečnit v Sarkandrových působištích Holešově a Zdounkách.