NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Noste roušky, vybízí biskup Nuzík i Charita. Šijí se také v kněžském semináři

By Publikováno 17. 3. 2020 22 března, 2020 Aktuality, Tisková zpráva

Všichni se teď přesouváme jen mezi prací, domovem a obchody s jídlem. Další krok, který bychom měli společně udělat, je začít nosit roušku. Třeba tu ušitou doma. Nebo klidně šátek či šálu. Důležité je mít na veřejnosti zakrytý nos a ústa, vybízí Charita ČR.

Textilní rouška podle ní sice nenahradí respirátor FFP3, ale pořád funguje jako prevence přenosu viru. „Nechrání vás, ale ostatní před vámi. Koronarovirus má totiž inkubační dobu zhruba 5 až 14 dní. Takže i když sami nemáte žádné příznaky, znamená to, že pro lidi kolem sebe můžete být rizikem. Proto je důležité, aby každý, kdo jde z domu, měl roušku nasazenou,“ píše Charita ČR ve své zprávě.

A k jejímu nošení povzbuzuje věřící také olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík. „S rouškami je to teď jako s koronavirem. Nejdříve jsme se tomu smáli, ale pak nám došlo, že musíme zvolit zodpovědný přístup. Mnozí odborníci nám doporučují nosit roušky, abychom zabránili šíření viru. Proto jsem začal roušku nosit a vybízím vás, noste ji také,“ říká.

K ochraně úst a nosu Charita doplňuje: „Možná se cítíte hloupě, protože na vás ostatní zírají. Ale to se bude dít jen do té chvíle, než většina z nás bude chráněná alespoň základním prostředkem, jako je bavlněná rouška. Tu je možné nosit opakovaně po vyprání na 90 stupňů (případně 30 minut na 60 stupňů), dá se taky přežehlit, nebo dát na 3 minuty zabalenou v sáčku do mikrovlnné trouby. Je důležité, aby byla rouška před vložením do mikrovlnky vlhká, aby nedošlo k jejímu vznícení, jak varují hasiči na svých sociálních sítích!“ Na svém webu pak nabízí několik dalších užitečných informací, jak si roušku doma vyrobit a proč ji nosit.

Ty, kdo už roušky doma šijí a vyrobí jich víc, než sami potřebují, by pak charitní pracovníci rádi zapojili. „Zavolejte nám. Předáme roušky potřebným,“ prosí například Charita Moravská Třebová anebo Charita Olomouc.

Do šití se pustili také v Arcibiskupském kněžském semináři (AKS). K látkám, nůžkám a šicímu stroji tu zasedla sestra Kamila z Kongregace milosrdných sester sv. Kříže. Své výrobky poskytuje ostatním řeholnicím, zaměstnancům semináře i bohoslovcům. Těch nyní v prostorách AKS přebývá asi čtvrtina, ostatní tráví čas karantény doma. A roušky šijí také další křížové sestry, které sídlí v klášteře v Kroměříži, nebo pracovníci arcibiskupství, kteří se tak zapojují do facebookové akce Olomouc šije roušky.

S využitím článku na webu Charity ČR