NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V březnové Studni o letní pěší pouti

By Publikováno 24. 2. 2020 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Únorová Studna občerstvila a obohatila návštěvníky pohledem na několik historických uměleckých děl, která prošla dovednýma rukama restaurátora Radomíra Surmy. Březnové setkání dá okusit něco z letní Pěší pouti za umělce.

„Zúčastnila jsem se posledních dvou ročníků Poutě za umělce a našla jsem v této akci malý poklad. Tento čas, kdy jsme na vlastní noze a společně na cestě, plyne pomaleji a koncentrovaněji než všední dny. Večer žasneme, co všechno se dá za jeden den prožít… Střídá se ticho, smích, sdílení, zpěv. Při cestě se přihodí také hodně bláznivého, neplánovaného. Jistotou je kvalitní program,“ napsala jedna z účastnic předešlých dvou Pěších poutí za umělce. A tomuto letnímu putování, které kromě chůze rozmanitými krajinami nabízí i rozmanitý doprovodný program pro veřejnost bude věnováno březnové Setkání u studny.

Únorová Studna občerstvila a obohatila návštěvníky pohledem na několik historických uměleckých děl (dřevěná socha sv. Kateřiny z Jihlavy, fresky sv. Vavřince a sv. Floriána spolu s Pannou Marií a Ježíškem, portrét dámy Franze Amerlinga, Křiváková pieta, Marie z Rouchovan…), která prošla dovednýma rukama restaurátora Radomíra Surmy a prodchly jeho život. Díla z dob minulých v rukách současného umělce, aby byly zachovány budoucím generacím. Co všechno se musí dohledat, prozkoumat, s čím vším je potřeba se seznamovat, aby restaurátor určité umělecké dílo zachoval našim potomkům, ať už jeho restaurováním či vytvořením kopie díla. To vše představoval olomoucký restaurátor Radomír Surma v projekci svých fotografií, ve kterých zachycoval svou restaurátorskou práci, která vyžaduje osobnost zahrnující umělce, řemeslníka, ale i vědce nebo dokonce detektiva a v neposlední řadě dobrodruha.

To se výrazně ukazovalo třeba na práci k zachování fresek sv. Vavřince, sv. Floriána a Panny Marie s Ježíškem na domě v Ostružnické ulici v Olomouci. Tyto fresky prošly vskutku dobrodružnou a odvážnou cestou: tzv. transferem (odejmutá celá plocha omítky spolu s freskou) byl originál fresky přemístěn do budovy olomoucké radnice, přičemž na čelní stěně domu nyní uvidíme restaurátorem vytvořenou kopii originálu. Vyprávění a ukázky restaurátorské práce Radomíra Surmy ukázaly široké spektrum jeho činnosti, ať už jsou to různá stylová období v průběhu historie nebo rozmanitost umělecký děl od soch, přes obrazy a fresky. A kromě širokospektré šikovnosti tohoto restaurátora ukázal ještě i své vypravěčské umění a schopnost živě představit svou práci. Čtyřicet pět návštěvníků Studny pozorně a s napětím poslouchalo jeho vyprávění, plné dobrodružství, doprovázené projekcí děl.

„O pěší pouti za umělce“ je název březnového Setkání u studny. Uskuteční se v pondělí 2. března, jako vždy od 17.30 ve druhém patře Arcibiskupství olomouckého v tzv. „andílkovském“ sále. Za Centrum pro kulturu AO srdečně zve hlavní organizátorka Martina Pavlíková, pavlikova.martina@ado.cz.