NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Při slavnostním večeru v Arcibiskupském paláci se představí nová kniha o sv. Janu Sarkandrovi

By Publikováno 24. 2. 2020 15 března, 2020 Aktuality, Jan Sarkander, Tisková zpráva

U příležitosti letošního 400. výročí mučednické smrti sv. Jana Sarkandra sepsal kolektiv autorů pod vedením prostějovského historika Karla Kavičky publikaci o tomto světci. Veřejnosti se představí při slavnostním večeru v pondělí 16. března 2020 od 17.00 v olomouckém Arcibiskupském paláci.

AKTUALIZOVÁNO 12. 3.: Vzhledem k opatřením vyhlášeným vládou ČR v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 byla akce zrušena, o možnosti případného náhradního termínu budeme včas informovat.

Program za účasti představitelů kraje, města, arcibiskupství, zástupců senátu i hostů ze Sarkandrova rodného Skočova v Polsku doplní hudba a umělecký přednes. Setkání vyvrcholí požehnáním nové knihy a jejím uvedením, posléze bude možné si ji zakoupit za sníženou cenu, nabídnutou jen pro toto setkání. Na závěr pak proběhne autogramiáda. Vydání knihy finančně podpořil Olomoucký kraj, statutární město Olomouc a Arcibiskupství olomoucké, mediálními partnery akce jsou TV Noe a Radio Proglas. Další distribuci knihy pak zajistí nakladatelství Martina Leschingera Flétna, které publikaci vydává.

„Při návštěvách jednotlivých míst jsem cítil, že odkaz Jana Sarkandra je stále živý: v Holešově obnovili poutní tradici, kterou zde založil právě svatý Jan, když farníky vodil k Panně Marii Svatohostýnské, a pojímají ji jako pouť smíření mimo jiné i s příslušníky jiných církví, v polském Skočově zase v Sarkandrově rodném domě na náměstí zřídili světci farní muzeum, které pravidelně pořádá mnoho akcí,“ popisuje Karel Kavička, který při práci na knize navštívil téměř všechna místa spojená se Sarkandrovým životem.

Vedle toho také prostudoval řadu archivních materiálů i valnou část početných Sarkandrových životopisů: počínaje nejstarším, ručně psaným textem P. Ondřeje Schwarze s titulem Rubinus Moraviae. „Autor byl farářem kostela Panny Marie na Předhradí, kde byl Jan Sarkander pohřben, a vedl rozhovory se současníky, kteří svatého Jana osobně znali a někteří byli i svědky jeho umučení,“ říká Kavička a doplňuje: „Zaměřil jsem se také na prostudování nejdůležitější zprávy o Sarkandrově umučení, kterou sepsal olomoucký sudí Jan Scintilla pro kardinála Františka Dietrichsteina. Je psána německy, má 19 stran a v knize bude publikována celá.“

Vedle Kavičky se na psaní knihy podíleli také další autoři: polský teolog Józef Budniak, který napsal kapitolu o sv. Janu Sarkandrovi jako mučedníku jednoty a usmíření křesťanů, a polská historička Halina Szotek, která čtenářům přiblížila návštěvu papeže Jana Pavla II. ve Skočově druhý den po kanonizaci v Olomouci. Úvodním slovem knihu opatřil arcibiskup Jan Graubner, který navíc napsal kapitolu s názvem „Kanonizace“ a v ní čtenáře seznamuje s vyvrcholením celého procesu svatořečení Jana Sarkandra před pětadvaceti lety. Autorem epilogu je pak emeritní pomocný biskup Josef Hrdlička.