NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Postní almužna pomáhá nejen lidem v nouzi. Získají i ti, kteří si odříkají pro druhé

By Publikováno 24. 2. 2020 Aktuality, Charita

Vcítit se do lidí v nouzi, podat jim pomocnou ruku, odříct si a tím mnohem víc získat. Třeba zdraví, nové poznání, klid v duši nebo jen dobrý pocit. Také to se skrývá za Postní almužnou, která pomáhá potřebným. Nejen věřící si v postní době odříkají pro chudé, nemocné a to, co ušetří, vhazují do postních krabiček. Tzv. „postničky“ obdrží o Popeleční středě 26. února v kostelích. V Arcidiecézi olomoucké (Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje) se jich letos rozdalo 23 660.

Loni dobří lidé v Arcidiecézi olomoucké do Postní almužny nastřádali 2 397 744 korun. Přesto Postní almužna není v pravém slova smyslu sbírkou. „Jde o způsob duchovní formace života věřících. V postní době, ve které více než jindy vnímáme Kristovo utrpení z lásky k nám, chceme více vnímat ty, kteří také trpí a mají méně peněz a možností pro svůj život než my. Chceme se přiblížit Kristu i jim tím, že si odřekneme něco, co nepotřebujeme nutně k životu (sladkosti, alkohol apod.) a odpovídající obnos dáme do postní kasičky. Podělíme se o dary, které od Boha dostáváme, s těmi, kteří jich mají méně,“ říká prezident Arcidiecézní charity Olomouc a duchovní Bohumír Vitásek. Charita pak ve spolupráci s farností použije vybrané peníze na charitativní účely. Podle Bohumíra Vitáska duch Postní almužny pomáhá dospělým v prožívání postní doby a může ukázat smysl odříkání i dětem.

Každý rok si odříká sladkosti a šetří pro druhé osmnáctiletá Johanka z Uherského Brodu. „Když si člověk odřekne, co mu dělá dobře na žaludek, uvědomí si, jaký má nadbytek jídla. V ulicích míjíme spoustu kaváren a restaurací a přitom jsou země, kde není jídlo a lidé mají hlad. Díky postní almužně si vždy uvědomím, jak se tu máme dobře,“ míní slečna.

Studená sprcha je nejen odříkání ale posílí i zdraví

Z dětství si pamatuje příběh z jedné knížky. Byl o chlapci, který přišel k penězům a hned za ně nakoupil vše, co má rád. Pak si ale uvědomil, že se s nikým nerozdělil, že je lakomý. A litoval. Aby vše napravil, začal šetřit, třeba tím, že se začal sprchovat studenou vodou. „Lidé si nemusí odříkat jen sladkosti a jídlo, tak k pustu přidávám i studenou sprchu. A zůstalo mi to po celý rok,“ usmívá se Johanka a připomíná, že když si cokoliv odpustíme, tak nám to přinese i něco pozitivního. „Například, když se začneme sprchovat studenou sprchou, nejenže ušetříme, ale přestaneme bývat i nachlazení v době, kdy se mění počasí. A když se odnaučíme jíst sladkosti, přestane nám bývat špatně anebo objevíme třeba jinou potravinu, která chutná,“ uzavírá.

Uherskobrodsko: za rodiny ve finanční tísni

Člověk se může ocitnout v krušné situaci lusknutím prstu. František Bílek z Charity Uherský Brod už při své práci viděl mnohé. Loni podle něj Postní almužna na Uherskobrodsku zajistila na přechodnou dobu například rodinu, které zemřel tatínek. „Zůstala po něm maminka se čtyřmi dětmi a než se podařilo vyřídit veškerou administrativu a dostaly sociální dávky, ocitly se v nouzi. Bylo třeba zaplatit školní poplatky, například autoškolu jednomu z dětí. Dále jsme přispěli početné rodině, jejíž maminka je na mateřské dovolené a s výplatou tatínka se nedaří pokrýt všechny náklady. Díky almužně mohli dětem koupit nové matrace do postelí,“ zmiňuje některé příklady František Bílek.

Šumpersko: podpora chudých dětí, aby nebyly vyčleněné z kolektivu

Charita Šumperk loni pomáhala z postní almužny zejména zadluženým lidem, maminkám v nouzi a těm, kteří pečují o nemocné příbuzné. Příspěvek uhradil potřebným třeba zimní boty, oblečení, jízdenky, nájem, odeslání doporučeného dopisu, nový občanský průkaz, jídlo nebo hygienické potřeby. „Postní almužna pomohla ještě zaplatit hippoterapii dítěti s handicapem. Jiným dětem jsme proplatili sportovní pomůcky anebo školní výlet, aby nebyly vyčleněné z kolektivu. Dále jsme zaplatili rekvalifikační kurz týrané ženě, což jí pomůže najít si práci a být soběstačná,“ upřesnila ředitelka Charity Šumperk Jana Bieliková. Podle ní bývají od lidí v postních krabičkách nejen peníze, ale také tipy na druhé, kteří potřebují pomoc. Charita se na potřebné ptá také kněžích. „Díky za to, že se dozvíme o dalších lidech v tíživé situaci, kterým pak můžeme podat pomocnou ruku,“ dodává Jana Bieliková.

Olomoucko: pomoc týrané mamince tří dětí

Charita podpořila na Olomoucku celkem 90 rodin se 110 dětmi a 20 manželských párů a jednotlivců. Více přibližuje Eva Kubečková, koordinátorka Krizové pomoci Charity Olomouc. „Díky postní almužně jsme pomohli ženě s třemi malými dětmi, která odešla od partnera kvůli domácímu násilí. Poskytli jsme krátkodobý krizový pobyt a následně vyřídili náhradní ubytování v azylovém domě s utajovaným bydlením a psychickou terapeutickou podporou pro týrané ženy. Z Postní almužny jsme uhradili cestu pro rodinu do tohoto zařízení, nakoupili potraviny a školní potřeby pro dvě starší děti,“ uvádí Eva Kubečková.

„Postničky“ lidé vrátí zpět do kostelů nebo farností o Květné neděli 5. dubna.

Karolína Opatřilová, ACHO