NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Generální sekretář biskupů mluvil v Olomouci o Karlově mostě i o svém životě

By Publikováno 21. 2. 2020 Aktuality

V úterý 18. února 2020 zavítal do Olomouce generální sekretář České biskupské konference P. Stanislav Přibyl, aby zde představil svou novou publikaci „Karlův most. V souvislostech víry a ducha“ (Karmelitánské nakladatelství, 2019). Beseda se ovšem zaměřila nejen na povídání o nové knize a Karlově mostě, ale její úvodní část byla věnována také osobě autora knihy.

Jak P. Přibyl prozradil, Prahu a její duchovní a umělecké dědictví jej naučil znát jeho dědeček. P. Přibyl svou knihu mj. uvádí těmito slovy: „Most je prostředníkem, má lidem umožňovat, aby se mohli setkat, ačkoli přicházejí z různých břehů… Most je nejen stavbou či komunikací, ale i symbolem lidského života. Inspiruje nás svou konstrukcí, abychom pevně stáli na svých novou a současně se dokázali sklonit ke svému bližnímu a překlenuli to, co nás dělí.“

Moderátor představil hosta jako pražského rodáka, římskokatolického kněze, řeholníka, redemptoristu, manažera, studenta, spisovatele, obdivovatele umění, fotografa a varhaníka. Dříve byl také prezidentem pražské arcidiecézní charity a generálním vikářem litoměřické diecéze. Duchovně působil na Svaté Hoře u Příbrami.

V druhé půli besedy následovala „virtuální procházka“ po Karlově mostě prostřednictvím promítané fotodokumentace. Autor ze svého textu vypíchl zajímavosti umělecké a sochařské výzdoby mostu, které zasadil do netušených širších souvislostí. Prostor byl věnován také sv. Janu Nepomuckému, který je rovněž jako sv. Jan Sarkander, od jehož mučednické smrti v březnu uplyne 400 let, mučedníkem zpovědního tajemství.

Knihu autor doprovodil vlastními fotografiemi, které hutný text doplňují a propojují v umělecké rovině. Po dotazech následovala autogramiáda. Ve všech ohledech pozoruhodná kniha je k dostání na pultech prodejen Karmelitánského nakladatelství.