NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Králové Charity vykoledovali rekordních víc než 32 milionů korun, pomohou vyhořelým, hendikepovaným i zadluženým

By Publikováno 22. 1. 2020 28 ledna, 2020 Aktuality, Charita

Pomoc s opravou vyhořelého domu, který je aktuálně pro tříčlennou rodinu neobývatelný. Podpora novopečené maminky – té po zaplacení dluhů nezbývají peníze na plínky, sunar a další potřebné vybavení pro dítě. Nákup schodolezu, který lidem na vozíčku umožní překonat úzké schodiště doma, na úřadě nebo u lékaře. To a mnohem víc bude možné díky štědrosti dobrých lidí a také ochotě téměř 17 500 Tří králů, kteří vyrazili na koledu po celé Arcidiecézi olomoucké. Výtěžek Tříkrálové sbírky čítá neuvěřitelných 32 216 419 korun. Podařilo se tak překonat loňský rekord o 2 387 514 korun.

Dne 14. ledna vyrazili koledníci do ulic naposledy. Nyní jsou pokladničky rozpečetěny, jejich obsah sečten. „Děkujeme koledníkům za to, že i letos přinášeli k lidem domů radost. Někteří se s nimi radovali z narození Pána Ježíše, jiné potěšil zpěv a úsměv a všem těmto lidem koledníci dali příležitost udělat něco dobrého pro druhé, přispět na pomoc potřebným lidem. Peníze, které tříkrálové skupinky vybraly, jsou sečteny, ale co zkusit spočítat, s kolika lidmi se při koledování setkaly. Kolik bylo těch, kteří se stali o něco lepšími, protože dokázali přispět na pomoc potřebným?“ zamýšlí se prezident Arcidiecézní charity Olomouc a duchovní Bohumír Vitásek.

Tříčlenná rodina z Lobodic přišla při požáru o dům

Jeden z rodinných domů v Lobodicích zachvátil v lednu požár. Shořela střecha, elektrika, prostory jsou zakouřené a prolité vodou. Přesto je možné dům opravit. Pomůže s tím i Tříkrálová sbírka. „V domě bydlela tříčlenná rodina, která přišla o vše. Nyní přebývá ve škole, což jí zařídilo vedení obce, a veškeré věci má s sebou v pár taškách. Naše Charita těmto lidem koupila postele. Obec pro ně ještě vyhlásila sbírku, která zaplatí opravy domu. Přidáme i část vykoledovaných peněz, a to na zapojení nové elektriky,“ uvádí ředitelka Charity Kojetín Helena Gračková. Lidé na Kojetínsku letos přispěli Třem králům 121 802 korun.

Olomoučtí za domácí hospicovou péči a lidi bez domova

Charitu Olomouc podpořila Tříkrálové sbírka 2 000 000 korunami. Ty přispějí na rozvoj domácí hospicové péče v Olomouckém kraji, dále rekonstrukci hygienického zázemí pro lidi bez domova a stavbu výtahu v Azylovém domě sv. Anežky. „V domově se staráme o nemocné a nemohoucí starší lidi bez přístřeší a pro ně je velmi obtížné zdolat tamní schodiště. Výtah velmi pomůže,“ zdůvodňuje mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková.

Zlínskem vede přes 2 000 km tříkrálové pomoci

Ve Zlíně lidé přispěli do sbírky více než 2 330 000 korunami. „Pokud bychom vyskládali bankovky a mince pěkně za sebe, naměříme úctyhodných 2 063 kilometrů pomoci,“ vypočítává koordinátorka sbírky z Charity Zlín Pavla Romaňáková.

Zlínský výtěžek podpoří děti a mladé s diagnózou SMA a dystrofiemi, u kterých ztráta nervových buněk zapříčiňuje úbytek svalové hmoty. Díky Tříkrálové sbírce si užijí letní tábor. Zlínští myslí i na lidi se zdravotním či tělesným postižením. „Občas se obracejí na mou kolegyni s tím, že by potřebovali ze zdravotních důvodů pobyt v lázních nebo u moře a také někoho blízkého, kdo je tam doprovodí, což si nemohou dovolit. A právě na tohle jim chceme přispět,“ přibližuje Pavla Romaňáková.

Svitavská podpora rodin v nouzi a lidí na vozíčku

Ve Svitavách se podařilo vybrat přes 590 000 korun. Tyto peníze podpoří například rodiny s dětmi, které jsou tak zadlužené, že nemají peníze na jídlo nebo nenadálé investice jako je třeba rozbitá pračka. „Letos sbírka podpoří mladou ženu, které se zrovna narodilo miminko. Bydlí u své psychicky nemocné maminky. Když rodina poplatí všechny dluhy, nezbývají jí peníze na plínky nebo sunar,“ říká ředitelka Charity Svitavy Vendula Kouřilová.

Podle ní výtěžek ze sbírky pomůže zaplatit ještě schodolez, který budou vozit s sebou pečovatelky k lidem s pohybovými obtížemi. „Pomohou tak klientům i do úzkých schodů u nich doma, nebo u lékaře a na úřadech. Přístroj je zaveze dokonce až do auta,“ pokračuje ředitelka svitavské Charity s tím, že tuto pomoc ocení zvlášť lidé, kteří se kvůli svému hendikepu vůbec nedostali ven.

Pomoc přímo doma pro lidi s duševním onemocněním na Strážnicku

Charita Strážnice hlásí 491 000 korun a letos otevře novou službu – Sociální rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním. „Provozujeme sociálně-terapeutickou dílnu pro lidi s duševním onemocněním, ale tato služba je ambulantní, proto je třeba podobnou službu rozšířit i do terénu, aby se pomoc dostala také k těm lidem, kteří v důsledku své duševní nemoci nemohou do Strážnice přijet. Někteří z nich sedí celé dny doma u rodičů a je pro ně komplikované vydat se do společnosti. Doma jim pomůžeme rozhovorem, uspořádat si smysluplně den, s nácvikem péče o domácnost, popř. s vyřízením různých papírů,“ říká ředitel Charity Strážnice Zdeněk Bína. Služba podpoří duševně nemocné na Strážnicku.

Tříkrálová sbírka nezná hranic

Většina peněz (65 %) zůstává přímo v regionu, kde byla vykoledovaná. 15% přispívá na činnost diecézního střediska (Arcidiecézní charita Olomouc). 5 % výtěžku putuje do celostátních projektů Charity Česká republika a dalších 5 % hradí organizaci sbírky. Posledních 10 % podpoří pomoc v zahraničí, například projekty Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti a Ukrajině. „Chceme zakoupit garsoniéru pro chlapce, který opustí dětský domov v Bortnykách a musí se postavit na vlastní nohy. Dále podpoříme jídelnu pro děti v nouzi v Lopatyně,“ vyjmenovává koordinátorka projektů na Ukrajině Khrystyna Novodvorska.

Záměry jednotlivých Charit posuzuje tříčlenná komise, ve které zasedají 2 zástupci Charity a 1 nezávislý. Podrobné výsledky a využití Tříkrálové sbírky se dozvíte na www.trikralovasbirka.cz.

Karolína Opatřilová, ACHO