NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Milé překvapení k 20. výročí Tříkrálové sbírky. Na Olomoucku dárci věnovali rovné 2 miliony korun

By Publikováno 21. 1. 2020 Aktuality, Charita

Koledníci ze škol, farností, skautu, skupinky kamarádů, ale i společná koleda všech členů rodiny, kdy se nejmladší koledník veze v kočárku. To jsou obrazy tříkrálového koledování na Olomoucku. Následuje svoz kasiček a sčítání výtěžku, který bez 9 tisíc korun ukazuje k rekordní dvoumilionové částce.

Koordinátorky sbírky se na poslední chvíli rozbíhají s kasičkou mezi své kolegy. Tolikrát za sebou během jedné hodiny ještě tříkrálovou koledu nezpívaly. Vynaložené úsilí posouvá laťku směrem nahoru a Tříkrálová sbírka na Olomoucku hlásí rekord. Lidé darovali ve prospěch potřebných rovné 2 miliony korun.

Na území olomouckého děkanátu, který zahrnuje město a 36 blízkých obcí, vyrazilo začátkem ledna prosit za chudé 432 kolednických skupinek, což je v přepočtu kolem 1 600 dobrovolníků – koledníků a vedoucích skupinek. Nyní je rozpečetěno a všechny plody společného tříkrálového úsilí jsou spočteny. Výtěžek jubilejního dvacátého ročníku Tříkrálové sbírky v olomouckém děkanátu dosáhl na neuvěřitelnou částku. Pro lidi ocitající se v nouzi byla vykoledována částka 2 000 000 Kč. Výtěžek tak převýšil loňskou sumu o více než 170 000 korun.

Výsledek ukazuje, že lidé mají otevřená srdce pro potřeby druhých. Sedmimístné číslo se šesti nulami napovídá, že v blízkosti jeho dosažení se v samotném závěru zmobilizovali a o jeho kulatost přičinili sami pracovníci Charity. „Pro naše pracovníky máme Tříkrálovou pokladničku, kam během sbírky přispívají, přímo na Charitě. Když jsme však ke konci zjistili, kolik nám do rovné částky zbývá, náš tým koordinátorek se rozběhl s koledou na rtech znovu za kolegy v Charitě, kteří s radostí přispívali až do konečné dvoumilionové částky. Byla to taková krásná tečka za vším tím úsilím 1 600 koledníků v našem děkanátu,“ vypráví Milada Malíšková, koordinátorka sbírky v Charitě Olomouc.

Z místních částí děkanátu přicházejí zprávy z průběhu koledování: „V letošním roce jsme měli 5 skupinek koledníků, což je optimální počet vzhledem k obci, která má aktuálně bezmála 750 obyvatel. Vždy se snažíme, abychom v Třebčíně navštívili všech našich 280 čísel popisných a nikoho nevynechali,“ sděluje Dalibor Kolář, místostarosta obce Lutín, který je již několik let asistentem Tříkrálové sbírky v místní části Třebčín.

Ve Slatinicích koledovalo jednadvacet dětí. „Jsme rádi, že máme tolik malých koledníků a těší nás, že když odrostou, tak se vracejí, aby pomohli jako vedoucí skupinek,“ pochvaluje si Helena Mikmeková. To potvrzuje i mladý dvacetiletý muž Radim, který začal koledovat v šesti letech, a nyní již čtvrtým rokem doprovází koledníky jako vedoucí skupinky. „Dává mi to smysl, rád se zapojuji do Tříkrálové sbírky i do jiných aktivit nebo sbírek pro Charitu. Vzpomínám si, že jsme na tom s mámou také jeden čas nebyli dobře, a tak rád pomohu, když to přinese něco pozitivního dalším lidem.“

Poselstvím Tříkrálové sbírky je zvěstovat radostnou zprávu o narození Krista a zároveň dát lidem možnost podílet se na konání dobra. O tom, že sbírka má mnohem hlubší lidský rozměr než jen vybrat peníze pro chudé, svědčí zkušenosti koledníků a asistentů sbírky: „Jedna stará paní se při naší návštěvě rozplakala, bylo jí líto, že nás nechala čekat dlouho venku v zimě. Žije sama a byla moc ráda, že ji koledníci přišli navštívit,“ vypráví Dalibor Kolář.

Tříkrálová sbírka v České republice oslavila v letošním roce 20. výročí trvání, byť její start se uskutečnil již o rok dříve právě v olomoucké diecézi. Na samém počátku v roce 2000 vykoledovalo 44 skupinek z Olomouce a 12 blízkých obcí 185 051 korun. Za 21 let existence sbírky tak vzrostl počet skupinek včetně výtěžku téměř o 1000 procent.

Vybrané finanční příspěvky budou použity na rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku. Částí výtěžku Charita zafinancuje výtah v azylovém domě sv. Anežky pro starší nemocné s nemohoucí klienty a také opravy a rozšíření hygienického zázemí pro lidi bez domova. Charita Olomouc děkuje všem lidem dobré vůle, kteří otevřeli svá srdce a přispěli svým darem pro potřebné.

Eva Štefková, Charita Olomouc