NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ve Fryštáku slavili narozeniny „českého Dona Boska“

By Publikováno 16. 12. 2019 Aktuality

Prvního českého salesiána P. Ignáce Stuchlého, od jehož narození v sobotu 14. prosince 2019 uplynulo 150 let, si lidé připomněli ve Fryštáku při mši svaté, jejímž hlavním celebrantem byl arcibiskup Jan Graubner.

Kazatel P. Zdeněk Jančařík, SDB při ní upozornil na dva probíhající beatifikační procesy českých salesiánů – vedle Stuchlého jde ještě o kardinála Štěpána Trochtu. „Působí trochu jako dva psi: starý věrný pes Stuchlý a mladý dobrman Trochta. Stuchlý sem do Fryštáku přišel ve svých 58 letech, v době, kdy i dnes mnozí přemýšlejí o důchodu. Zachoval si nenápadnost a skromnost, na fotkách ale vidíme také šelmovský pohled ‚chlapce‘, který to s kluky i ve svých šedesáti nebo sedmdesáti stále umí a zachovává si humor. Trochta naopak byl na očích, uměl to s aristokraty a horní vrstvou, takže se dostal do hledáčku nuncia a roku 1947 se stal biskupem. Jeho život se dá charakterizovat slovy ‚tíha oběti‘ – vzal na sebe téměř nesnesitelné břemeno, diplomatickou službu v rámci biskupské konference na počátku komunistického režimu. Předtím trpěl v nacistickém koncentráku a nakonec ho umlátili estébáci,“ shrnul Jančařík.

V závěru svého kázání pak dodal: „Když nyní dokončujeme první fázi procesu blahořečení Ignáce Stuchlého, přejeme si, aby se úcta k němu přenesla mezi Boží lid, aby lidé pochopili, jaký to byl člověk: patron nás kněží padesátníků, kteří se zatím nechystáme do důchodu, ale k pastorační ofenzivě, protože toho můžeme ještě hodně udělat.“

Bohoslužbu svým zpěvem doprovodila také kapela, která zde vůbec poprvé veřejně při liturgii představila píseň složenou o Stuchlém. Po mši svaté následovalo pohoštění v Domě Ignáce Stuchlého, kde si lidé mohli prohlédnout i výstavu o jeho životě, a odpoledne byla v místním kinosále představena kniha „Český Don Bosco“. Uvedl ji autor Petr Zelinka a spoluautoři Pavel Čáp a Zdeněk Jančařík. Vladimír Kopřiva pak přinesl osobní dopisy P. Stuchlého, nedávno objevené v jedné pozůstalosti.

Celá galerie (František Ingr / Člověk a Víra)