NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

On-line výstava dává nahlédnout do prvotisků olomoucké kapituly

By Publikováno 2. 12. 2019 Aktuality, Památky

Cesta k tištěné knize nebyla vůbec jednoduchá. Samými počátky knihtisku teď zájemce provede on-line výstava www.prvotisky.cz, která nabízí pohled do starých prvotisků olomoucké kapituly.

Projekt financovaný z prostředků Nadačního fondu Univerzity Palackého v Olomouci vznikl díky ochotě Arcibiskupství olomouckého, které umožnilo zdarma zpřístupnit prvotisky široké veřejnosti. Sbírka obsahuje 274 knih, které byly vytištěny před rokem 1500. Knihy patří Metropolitní kapitule u sv. Václava v Olomouci a jsou uloženy v olomoucké pobočce Zemského archivu Opava. Knihovna prvotisků se neřadí velikostí mezi nejvýznamnější na Moravě, je však velmi cenná vazbou k olomoucké kapitule a přináší další střípek k poznání dějin kapituly i arcibiskupství.

Virtuální výstava pro širokou veřejnost ukáže regionální kulturní dědictví a zároveň každému umožní nahlédnout do knižní kultury druhé poloviny 15. století prostřednictvím iluminací, knižních vazeb a čtenářských poznámek. Naučné texty přiblíží vynález a význam knihtisku, který představoval informační revoluci tehdejší doby.

V České republice se jedná o ojedinělý projekt, který je inspirován velkými zahraničními institucemi. Na příkladech konkrétních knihoven propojením textu a obrazu vysvětlují základní pojmy týkající se raných tištěných knih. Vzdělávací výstava je určena pro všechny věkové kategorie, pro zájemce o dějiny Arcibiskupství olomouckého, o knižní umění a také pro žáky základních a středních škol.

Na podporu a další fungování projektu byly vytvořeny omalovánky s názvem „Jevy na nebi“, které obsahují 27 obrázků pocházejících z tisku vydaného v Benátkách v roce 1488. V omalovánkách naleznete tradiční vyobrazení souhvězdí doplněné o bájné příběhy. Pokud se chcete dozvědět více o Andromedě, Orionovi nebo Heraklovi, neváhejte navštívit stránku www.prvotisky.cz a omalovánky objednat přes kontaktní formulář.

za koordinační tým Markéta Poskočilová