NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Od narození arcibiskupa, který odložil zbraň kvůli službě Bohu, uplyne čtvrt tisíciletí

By Publikováno 28. 11. 2019 Aktuality

Jen čtyři dny před Vánocemi uplyne 250 let od chvíle, kdy se narodil kardinál Maxmilián Sommerau-Beckh, olomoucký arcibiskup v letech 1837–1853.

Narodil se 21. prosince 1769 ve Vídni do nezámožné šlechtické rodiny a na přání rodičů se stal vojákem – vstoupil do Neugebauerova pěšího pluku jako kadet. Vojenská dráha ho provázela i poté, co přijal kněžské svěcení: za napoleonských válek sloužil jako kurát – vojenský kaplan u zeměbrany a proslavil se odvahou při záchraně zraněných vojáků.

Arcibiskupem se stal v 67 letech a vědomě napodobil svého předchůdce ze 17. století, biskupa Karla II. z Liechtensteinu-Castelcorna, jehož odkaz nyní až do 5. ledna 2020 připomíná výstava v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Podobně jako biskup Karel se Maxmilián Sommerau-Beckh aktivně projevil v roli stavebníka: například hned po svém nastoupení opravil kostel sv. Mořice v Kroměříži, který se stal místem jeho posledního odpočinku, a v Olomouci nechal upravit vnitřní dispozice Arcibiskupského paláce.

Nedlouho poté poskytl ve své rezidenci zázemí vídeňskému císařskému dvoru, který se sem uchýlil v revolučním roku 1848. Dne 2. prosince toho roku v jednom z reprezentačních sálů paláce odstoupil císař Ferdinanda I. Dobrotivý a na trůn usedl jeho osmnáctiletý synovec František Josef I.

Nejen na arcibiskupa Sommerau-Beckha vzpomene také pořad vysílaný ve středu 4. prosince na televizi Noe – z olomouckého Arcibiskupského paláce bude v 9.00 živě odvysílána krátká relace o prohlídkovém okruhu.

David Mikša