NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zima se blíží. Noclehárny Charit hlásí plno

By Publikováno 25. 11. 2019 11 prosince, 2019 Aktuality, Charita

Každý rok v zimě míří do azylových domů, nocleháren a takzvaných „seďáren“ Charit v Arcidiecézi olomoucké víc lidí bez domova než tomu bývá během roku. Chtějí se nejen zahřát, chtějí přežít… Pracovníci Charit dělají, co mohou. Třeba v případě pana Karla (jeho jméno je záměrně změněno) z Uherského Brodu. Ten už letos v zimě nemusí mít obavy, s pomocí Charity se mu totiž podařilo odrazit ode dna a zajistit dokonce i bydlení.

Pan Karel se „na ulici“ zabydlel tolik, že už neměl žádnou motivaci svůj život měnit. Pil alkohol, neřešil zhoršující se zdravotní stav, nestýkal se s dětmi a hrozilo mu vězení kvůli neplacení alimentů. „V nízkoprahovém denním centrum jsme se mu snažili změnit myšlení, ale nic nefungovalo.  Loni v létě už na tom byl zdravotně tak špatně, že jsme museli zavolat záchranku. Skončil v nemocnici ve vážném stavu. Za měsíc a půl se odtud vrátil úplně jiný člověk. A na tuto změnu jsme čekali,“ vypráví Bohumila Smutná z uherskobrodské Charity. Chariťáci panu Karlovi pomohli vyřídit výuční list, který potřeboval k vystavení občanky, zaplatil dokonce i dluhy na výživném. Dále mu pomohli zajistit a zaplatit dioptrické brýle a vyřídit opis rodného listu. „A pak si vytvořil, říkali jsme tomu, VIP squat. Uvnitř měl čistě povlečenou postel s nočním stolkem, kamínka na plyn, skříň na oblečení, sedací soupravu, konferenční stolek, spíž a přes vánoční svátky taky banány, pomeranče, ananas. Bohužel se to rozkřiklo…“ popisuje dál Bohumila Smutná s tím, že k panu Karlovi se začali stahovat ostatní lidé bez domova. Chtěli přenocovat, jídlo, cigarety… Když je odmítl, vzali si to sami.  Musel se odstěhovat, přičemž kvůli splácení dalších dluhů neměl na podnájem. A tak si vyhlídl opuštěný domek poblíž kolejí. Sehnal plastová okna, koupil dveře, topení, solární panely na elektřinu a spokojeně si tam žil bez toho, aby ho někdo okrádal. Dokud nepřišli policisté. „Ukázalo se, že domek patří jednomu velkému brodskému podniku a že je potřeba jej vyklidit,“ pokračuje Bohumila Smutná. Charita tedy ponoukla pana Karla, ať napíše generálnímu řediteli podniku. S dopisem mu pomohla. Došlo i na schůzku, přičemž generální ředitel byl velmi vstřícný a rozhodl se panu Karlovi pomoci. Za úklid odpadků, případně sekání trávy v areálu, jej nechal v domku bydlet dál. „Toto je zatím náš největší ,majstrštyk‘ a je vidět, že když člověka vyhodí dveřmi a on se vrátí oknem, může mít pořád šanci na úspěch.  A že my se nedáme!“ usmívá se Bohumila Smutná.

Pana Karla už zima neohrozí, na ulici však zůstává spousta dalších lidí. Charita Uherský Brod provozuje pro lidi bez přístřeší nízkoprahové denní centrum a noclehárnu. Uvnitř může přenocovat 12 mužů a 4 ženy. Pracovníci Charity jim v případě potřeby zajistí zimní oblečení. Každý týden navíc vyrážejí do míst, kde se lidé bez přístřeší scházejí, a nabízejí jim pomoc. S sebou vezou čaj, letáky a lékárničku pro případ poskytnutí zdravotní pomoci.

Olomouc – nocleh v denním centru a teplá polévka i v sobotu

Noclehárny Charity Olomouc jsou už v těchto dnech plné, další potřební čekají v pořadníku. Proto chce Charita koncem listopadu nebo začátkem prosince, záleží na počasí, otevřít přes noc i prostory nízkoprahového denního centra. „Lidé, kteří by jinak museli zůstat přes noc v zimě na ulici, zde mohou přespat v teple alespoň na karimatkách a v případě velkého zájmu i na židlích. Dostanou ještě teplý čaj, základní sociální poradenství a mohou se zde také osprchovat.  V loňském roce tuto službu využilo během jediné noci až 49 lidí,“ upřesňuje Eva Štefková z Charity Olomouc. Denní centrum zůstává otevřené přes noc až do března.

V zimě v olomouckém denním centru upravují i jídelníček.  Lidé, kteří žijí přímo na ulici, tam dostanou teplou polévku nejen ve všední dny, ale také v sobotu. „Přes rok o víkendu podáváme lidem bez domova chléb s pomazánkou, každou sobotu v zimě se ale u nás zahřejí teplým čajem a dají si polévku s chlebem (12 – 13:30 hodin). V neděli (12 – 13 hodin) podáváme chleba s pomazánkou a čaj,“ dodává Eva Štefková. Také tato služba potrvá přibližně do března. Daří se ji poskytovat díky velké pomoci dobrovolníků.

Charita Olomouc má k dispozici rovněž provizorní nouzové přístřešky typu „iglou“ pro klienty, kteří z určitých důvodů nemohou v zimním období docházet do nocleháren a denního centra.

Přenocovat bude možné i v budově Charity Šternberk, a to díky službě „suchá židle“.  Zde kromě noclehu se lidé zahřejí polévkou a čajem, mohou se podívat na televizi,  je zde pro ně připraven i hygienický servis, možnost vyprání prádla a získání teplého ošacení. Uvnitř najde útočiště 8 lidí. Tato služba (19 – 7 hod) bude otevřená od půlky prosince až do poloviny března. „V pracovních dnech mohou potřební navštívit Nízkoprahové denní centrum UZEL (8 – 15 hod), kde nabízíme i kvalifikovanou pomoc sociálního pracovníka,“ dodává ředitelka šternberské Charity Pavlína Vyvozilová.

Charita Kyjov nemá žádné ubytovací prostory, přesto nezahálí a snaží se o lidi bez přístřeší postarat. V zimě dává vědět starostům ze spádových obcí, aby v době třeskutých mrazů (když teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia) nabídli lidem bez domova nocleh ve vyhřívaných prostorách, které jejich obec vlastní. Většinou jde o ubytovny s několika postelemi, vařičem, ledničkou, které využívají například dělníci při pracích v obci. Pokud je to v možnostech obcí, Charita je žádá, aby lidem nabídli ještě jedno teplé jídlo denně. To většinou zajišťuje hostinec v dané obci.

Přenocovat mohou lidé bez domova také například v Charitách Otrokovice, Svitavy, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Zábřeh nebo Zlín.

Karolína Opatřilová, ACHO