NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vnuk posledního českého krále uctil v katedrále ostatky arcibiskupa Rudolfa Jana

By Publikováno 21. 11. 2019 25 listopadu, 2019 Fotogalerie

Katedrálu sv. Václava i další místa v Olomouci navštívil v úterý 19. listopadu 2019 Paul Georg Habsbursko-Lotrinský, vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. V doprovodu arcibiskupa Jana Graubnera zde mimo jiné uctil ostatky habsburského knížete a olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana, od jehož zvolení do čela arcidiecéze letos uplynulo rovných dvě stě let.

„Je mi velkou ctí přivítat vás zde právě v tomto roce, kdy slavíme tak významné výročí,“ oslovil arcibiskup Graubner hosta, který do Olomouce oficiálně zavítal vůbec poprvé. Za Olomoucký kraj ho zde přivítal hejtman Ladislav Okleštěk a jménem Metropolitní kapituly zase farář P. Ladislav Švirák. Ten také hosta provedl sousedním kostelem sv. Anny – místem, kde v minulosti probíhaly volby olomouckých biskupů, a tedy i Rudolfa Jana. Během pietního obřadu v kryptě katedrály položil Paul Georg růži k místu, kde je uloženo srdce Rudolfa Jana, vyslechl si zpěv chlapeckého sboru Boni Pueri – na závěr zazněla i Rudolfova oblíbená píseň „Já mám koně, vraný koně“ – a také poděkoval všem, kdo se podíleli na realizaci projektů v letošním jubilejním roce.

Po obřadu v kryptě se Paul Georg zastavil u desky věnované památce krále Václava III., s nímž je pokrevně spřízněn. Na olomoucké radnici ho přivítal primátor Mirek Žbánek se svým náměstkem Martinem Majorem a vydal se také na Výstaviště Flora – parky, které výstaviště využívá, totiž v Olomouci založil právě habsburský arcibiskup. Paul Georg se zde zastavil mimo jiné u pamětní lípy, která byla letos vysazena v den úmrtí Rudolfa Jana.

V závěru procházky olomouckými ulicemi se pak Paul Georg setkal s rektorem Arcibiskupského kněžského semináře P. Pavlem Stuškou a farářem sousedního kostela sv. Michala P. Antonínem Štefkem. Na kostele je totiž umístěna děkovná deska Rudolfu Janovi za rekonstrukci chrámu. Večer pak Paul Georg zavítal ještě do Tlumačova, kde stojí kříž věnovaný jeho dědečkovi, blahoslavenému císaři Karlovi.

Olomouc (foto Pavel Ryšlink)

Tlumačov (foto Jan Salač)