NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Adventní věnce z Olomoucka pomáhají v Ulánbátaru

By Publikováno 14. 11. 2019 2 prosince, 2019 Aktuality, Charita

Olomoučtí se v letošním roce opět zapojí do výroby adventních věnců, jejichž prodej vyvrcholí během první adventní neděle ve vybraných olomouckých kostelích. V loňském roce dárci podpořili benefiční akci celkovou částkou 74 452 Kč, z toho 48 561 Kč putovalo do sirotčince Verbist Care v hlavním městě Mongolska. Zbylou část výtěžku věnovaly farnosti na konkrétní potřeby lidí nacházejících se v tísni přímo ve svých farnostech.

Již tradičně po devět let putuje část výnosu z prodeje adventních věnců do sirotčince Verbist Care v mongolském Ulánbátaru. „Loňský výtěžek byl využit na úhradu nákladů za elektřinu a topení a na zajištění kvalitního jídla pro děti. Bylo zakoupeno na 120 litrů mléka, 180 l tvarohu a také desítky kilogramů hovězího a skopového masa,“ přiblížila Kateřina Velíšková, pracovnice z oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity ČR. Ve farnostech pomohla část výnosu vícečlenné rodině v nouzi a handicapovanému chlapci na nákup kompenzační pomůcky, kterou nehradila zdravotní pojišťovna.

Výroba věnců proběhne od 22. listopadu v několika farnostech olomouckého děkanátu. „Benefiční akce vyvrcholí první adventní neděli, která letos připadá na 1. prosinec, kdy bude možné přímo před olomouckými kostely věnce zakoupit. S ohledem na náklady je minimální hodnota věnce 290 korun,“ sdělila koordinátorka akce Veronika Velčovská. Výrobu adventních věnců letos nabídne zájemcům ve čtvrtek 21. listopadu i prodejna Dobrodruhá. Kreativním workshopem provedou účastníky zahradní architektky z květinářství Divoký, které se věnují nejen navrhování zahrad, ale i tvorbě dekorací. Část výtěžku z této akce poputuje do sirotčince v Ulánbátaru, část na zajištění štědrovečerní večeře pro lidi bez domova, kterou každoročně pořádá Charita Olomouc.

V hlavním městě Mongolska, kde zima trvá až osm měsíců a teploty dosahují i minus 40 stupňů Celsia, žije stále na ulicích několik stovek dětí. Posláním dětského domova v Ulánbátaru je zajištění základních lidských práv sirotkům, opuštěným nebo zneužívaným dětem. Centrum založila v roce 1995 Kongregace Panny Marie a dětem poskytuje potřebné zázemí, jako je přístřeší, jídlo a vzdělávání. Spolupráce s Charitou Olomouc byla navázána v roce 2010.

Seznam farností, ve kterých proběhne výroba a prodej adventních věnců:

  • farnost Svatý Kopeček – bazilika Navštívení Panny Marie
  • farnost sv. Václava – katedrála sv. Václava
  • farnost Hodolany – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů
  • farnost Velká Bystřice – kostel Stětí sv. Jana Křtitele
  • akademická farnost – kostel Panny Marie Sněžné
  • farnost Hejčín – kostel sv. Cyrila a Metoděje
  • klášter kapucínů – kostel Zvěstování Páně

Charita Olomouc srdečně zve na kreativní workshop adventních věnců s květinářstvím Divoký, které se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu od 16.30 v prodejně Dobrodruhá. Věnce bude možné zakoupit rovněž v následujícím týdnu po první adventní neděli v prodejně Dobrodruhá ve Wurmově ulici.

Eva Štefková, Charita Olomouc