NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„České nebe“ zazářilo v Olomouci

By Publikováno 7. 11. 2019 Aktuality

V olomouckém kostele Panny Marie Sněžné se v pátek 1. listopadu 2019 uskutečnil koncert „České nebe září“ – unikátní hudební projekt, který se příští týden stane součástí národní poutě do Říma v rámci letošní připomínky třiceti let od svatořečení Anežky České a pádu komunismu.

V rámci tohoto cyklu kantát o českých světcích a patronech, který složil plukovník Hradní stráže Jan Zástěra na texty básnířky Marie Dolistové, zazněly vůbec poprvé také nové skladby „Soluňští bratři“ a „Vintíř, poustevník“. Další části pak připomenuly i další světce – Anežku, Klimenta, Zikmunda, Ludmilu nebo Wolfganga. Celý koncert přitom uvedla intráda k poctě arcivévody Rudolfa Jana, olomouckého arcibiskupa, od jehož zvolení do čela arcidiecéze letos uplynulo dvě stě let.

Hudební dílo představilo v Olomouci na 120 hudebníků z Hudby Hradní stráže a Policie ČR pod vedením skladatele a dirigenta Jana Zástěry a smíšené pěvecké sbory, se sólovými party vystoupila Miroslava Časarová a Bronislava Smržová Tomanová, na varhany hrál Lukáš Dvořák. Provedení zaznamenala také TV Noe a odvysílá ho v úterý 12. listopadu od 21.05 – v rámci probíhající národní pouti do Říma.

Fotogalerie (autor Tomáš Jemelka)