NAVRCHOLU.cz

Olomouckou univerzitu ovládne „Okupační stávka“

By Publikováno 4. 11. 2019 13 listopadu, 2019 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc Map

Třicet let po událostech, které v naší zemi způsobily pád komunistického režimu, zvou studenti stávkového výboru z roku 1989 širokou veřejnost na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V neděli 17. listopadu 2019 se zde uskuteční „Okupační stávka 2019“ a v sobotu večer jí bude předcházet i mše svatá v katedrále.

„Přijďte si osobně vyzkoušet, jak jsme v roce 1989 svrhli komunistickou diktaturu, jak jsme přepisovali zakázané nebo cenzurované dokumenty, tiskli a malovali revoluční plakáty, jezdili vysvětlovat situaci v naší vlasti do regionů,“ říká „šéf stávkového výboru“ Martin Steiner.

Součástí programu, který začíná v neděli v 10.00, bude například výstava fotografií z listopadu 1989 v Olomouci, možnost vyzkoušet si „datlování“ textů na psacím stroji, malování dobových plakátů, ukázka dobových vozidel, videoprojekce nejdůležitějších událostí v Olomouci nebo ochutnávka „Sametového guláše“. Na 15.00 se plánuje slavnostní ceremoniál „Poděkování za pomoc“ v aule filozofické fakulty s oceněním pedagogů, kteří jako první podpořili stávkující studenty, a v 16.00 pak na nádvoří fakulty začíná venkovní projekce legendárního koncertu Karla Kryla v Olomouci.

V předvečer akce, tedy v sobotu 16. listopadu, se od 18.00 v katedrále sv. Václava uskuteční mše svatá s poděkováním za svobodu. Celebrovat ji bude jezuita P. František Lízna, který před třiceti lety sloužil v katedrále první mši svatou pro studenty. „Zároveň to byl vůbec první kněz, který vstoupil na akademickou půdu filozofické fakulty,“ upozorňuje další z pořadatelů Josef Kořenek a dodává: „Málo se také ví, že vůbec první xerox stávkujícím studentům přinesl tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo jim zase přinesly sestry z Kongregace sv. Kříže, které tehdy působily na olomouckém arcibiskupství.“

Více informací: www.olomouckarevoluce89.cz

Plakáty ke stažení: