NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Olomouckou univerzitu ovládne „Okupační stávka“

By Publikováno 4. 11. 2019 13 listopadu, 2019 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc Mapa

Třicet let po událostech, které v naší zemi způsobily pád komunistického režimu, zvou studenti stávkového výboru z roku 1989 širokou veřejnost na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V neděli 17. listopadu 2019 se zde uskuteční „Okupační stávka 2019“ a v sobotu večer jí bude předcházet i mše svatá v katedrále.

„Přijďte si osobně vyzkoušet, jak jsme v roce 1989 svrhli komunistickou diktaturu, jak jsme přepisovali zakázané nebo cenzurované dokumenty, tiskli a malovali revoluční plakáty, jezdili vysvětlovat situaci v naší vlasti do regionů,“ říká „šéf stávkového výboru“ Martin Steiner.

Součástí programu, který začíná v neděli v 10.00, bude například výstava fotografií z listopadu 1989 v Olomouci, možnost vyzkoušet si „datlování“ textů na psacím stroji, malování dobových plakátů, ukázka dobových vozidel, videoprojekce nejdůležitějších událostí v Olomouci nebo ochutnávka „Sametového guláše“. Na 15.00 se plánuje slavnostní ceremoniál „Poděkování za pomoc“ v aule filozofické fakulty s oceněním pedagogů, kteří jako první podpořili stávkující studenty, a v 16.00 pak na nádvoří fakulty začíná venkovní projekce legendárního koncertu Karla Kryla v Olomouci.

V předvečer akce, tedy v sobotu 16. listopadu, se od 18.00 v katedrále sv. Václava uskuteční mše svatá s poděkováním za svobodu. Celebrovat ji bude jezuita P. František Lízna, který před třiceti lety sloužil v katedrále první mši svatou pro studenty. „Zároveň to byl vůbec první kněz, který vstoupil na akademickou půdu filozofické fakulty,“ upozorňuje další z pořadatelů Josef Kořenek a dodává: „Málo se také ví, že vůbec první xerox stávkujícím studentům přinesl tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo jim zase přinesly sestry z Kongregace sv. Kříže, které tehdy působily na olomouckém arcibiskupství.“

Více informací: www.olomouckarevoluce89.cz

Plakáty ke stažení: