NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ve volném čase pomáhá druhým. Dobrovolnice Charity teď dostala Cenu rektora

By Publikováno 25. 10. 2019 Aktuality, Charita

Univerzita Palackého ve čtvrtek 24. října 2019 rozdávala Ceny rektora. Mezi osmi oceněnými byla i Veronika Hypšová, která vytváří metodiky, vede workshopy a šíří osvětu ve svém volném čase pro Arcidiecézní charitu Olomouc.

Hodně tak dává dětem a mladým na školách, kteří se dozvídají, jak mohou zlepšit kvalitu svého života i života lidí v okolí – třeba jen tím, že nebudou vyhazovat odpadky na ulici, umyjí si ruce nebo převaří vodu, aby si uchránili zdraví, dozví se, jak pomoci lidem v nouzi… Veronika získala ocenění v kategorii Rozvojová spolupráce a dobrovolnická činnost.

Dobrovolníky ocenila Univerzita Palackého už třetím rokem, letos cenu získalo osm lidí v osmi kategoriích. „Univerzita si necení jen těch, kteří mají úspěchy v oblasti výzkumu, sportu a podobně, ale také studentů a pracovníků, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Přispívají tak k rozvoji občanské společnosti a ta je nedílnou součástí demokratické společnosti,“ sděluje Vojtěch Vodseďálek z Dobrovolnického centra UP.

Napínavá výprava po Haiti. I to je Veroničina pomoc

Předávání cen se uskutečnilo ve čtvrtek 24. října. Svou nominaci proměnila i třiadvacetiletá Veronika Hypšová, studentka Přírodovědecké fakulty. V Arcidiecézní charitě Olomouc pomáhá šířit osvětu pomoci potřebným, vytváří metodiky, vede workshopy s tématem humanitární a rozvojové práce a je autorkou deskové hry o Haiti. „Nápad vytvořit takovou hru přišel spontánně, když jsem byla na cestě z lektorování do arcidiecézní Charity. Sedla jsem k papíru, vzpomněla si na strasti a radosti Haiti a vše načrtla. Bavilo mě to. A když jsem pak viděla hru vytištěnou, udělalo mi to velkou radost,“ líčí Veronika. Její hra vzdělává a přitom baví a napíná spoustu dětí a studentů. Ti se jejím prostřednictvím „vydají po Haiti“, kde Charita pomáhá. Místo figurek používají haitské mušle. „Podívají se“ do hlavního města Port au Prince, do hor, pustin a někteří musí i přes moře, kde číhají žraloci. Cestou navíc plní zábavné úkoly a dozvídají se zajímavosti ze života na Haiti.

Veronika se zajímá o globální rozvojové vzdělávání a vytváří metodiky, které přibližují nejrůznější problematiku, například třídění odpadu nebo nemoci jako jsou cholera, tuberkulóza, ebola, malárie… Metodiku pak vylepšuje podle toho, jak sedne dětem a mladým v terénu. A proč to všechno dělá? „Baví mě vyhledávat zajímavosti, které překvapí nejen mě, ale pak i účastníky workshopů. Vidět ty jejich překvapené obličeje a slyšet je, jak se diví: Cože? To jsme nevěděli! Chci, aby se lidé dozvěděli, že je třeba třídit odpad, a proč. Dále, že se nemají odpadky vyhazovat jen tak na ulici. Dostanou se do vody a škodí nejen lidem ale hlavně zvířatům.  Děti taky zjistí, jak se chránit proti různým nemocem, když cestují. Ale ochrání se vlastně i u nás v České republice,“ pokračuje studentka.

Jako dobrovolník se Veronika dozvídá spoustu zajímavého, což jednou využije i v praxi. „A také strašně ráda chodím na Arcidiecézní charitu Olomouc. Je tam úžasná atmosféra a není jediný den, kdy bych tam nebyla ráda,“ dodává.

Její pomoci si Arcidiecézní charita Olomouc velmi cení. „Veronika u nás začínala jako stážistka a poté nám začala pomáhat jako dobrovolník. Byla asistentkou rozvojových projektů na Haiti, nyní vytváří metodiky s nejrůznější tematikou, vede s námi workshopy ve školách, šíří osvětu… Zpestřuje naši činnost a je naší velkou pomocí, za což si jí velmi vážíme a děkujeme,“ říká charitní koordinátorka dobrovolníků Khrystyna Novodvorska.

Karolína Opatřilová, ACHO