NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Červená středa připomíná oběti náboženského pronásledování, připojí se i věřící v Olomouci

By Publikováno 24. 10. 2019 18 listopadu, 2021 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc Mapa

Ve středu 27. listopadu 2019 se uskuteční již druhý ročník iniciativy Červená středa (#RedWednesday). Smyslem akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro svou víru.

V Olomouci se tento den tradiční studentská bohoslužba přesune z kostela Panny Marie Sněžné do katedrály sv. Václava. Od 19.00 ji zde bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner a zpěvem ji doprovodí Schola Sněženka. Akce přitom začne už v 17.30 ve studentském kostele Panny Marie Sněžné eucharistickou adorací za pronásledované křesťany. Tu v 18.40 zakončí požehnání, po němž se přítomní vydají průvodem se svícemi do katedrály. Katedrála bude při této příležitosti symbolicky nasvícena červenou barvou.

Akci, jejímž symbolem je rozsvícené červené světlo na znamení krve trpících pro víru, organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR a připojuje se tak k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need. Smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru.

„V mnoha zemích Asie a Afriky dochází k pronásledování lidí pro jejich víru, převáženě křesťanů. V loňském roce se akce u nás zúčastnila i Marcela Szymanski, zástupkyně mezinárodní organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need), která uvedla, že se to týká 38 zemí a zhruba 60 % světové populace,“ říká tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus.

V naší zemi je podle něj aktuální především otázka antisemitismu. „Federace židovských obcí za loňský rok evidovala asi 350 jeho projevů, nicméně převážná část byla zachycena na internetu. Násilných činů či obtěžujícího jednání jsme zaznamenali doslova jen několik,“ zmiňuje Kraus a dodává, že ČR v tomto ohledu vychází nejlépe v Evropě: „K nárůstu antisemitismu došlo v posledních letech jak na Západě, tak na Východě, jak na sever, tak na jih od nás. Jde navíc o kombinaci tradičního antisemitismu z řad krajní pravice a tzv. nového antisemitismu, který má svůj původ v izraelsko-palestinském konfliktu a v Evropě je šířen především levicovými kruhy.“

Jak si lze připomenout pronásledované pro víru?

  • uspořádat společnou modlitbu či liturgii za pronásledované,
  • zorganizovat setkání ve farnosti nebo na vhodném místě ve vaší obci,
  • zapálit svíčky při setkání či průvodu,
  • přečíst texty informující o tomto tématu,
  • nasvítit červeným světlem kostel, významnou budovu, sloup, sochu…

Informace o akci, kterou chystáte, lze zaslat pořadatelům a zajistit tak, aby se objevila na online mapě aktivit k Červené středě. Podklady a inspirace jsou postupně uveřejňovány na webu www.cirkev.cz/cervenastreda a na www.facebook.com/cervenastreda.

S využitím textů České biskupské konference