NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Studenti Stojanova gymnázia při misijní akci pomáhali potřebným

By Publikováno 16. 10. 2019 Aktuality, Školy

V sobotu 12. října 2019 proběhla na Stojanově gymnáziu Velehrad misijní akce „Být jedno“. Myšlenka uspořádat takový den vznikla už před rokem na podzim. Měli jsme v plánu zorganizovat dobrovolnou pomoc lidem v rodinách, těm, kteří opravdu potřebují – a to se v sobotu také odehrálo.

Celkem 34 žáků a dva absolventi se rozjeli na 15 míst, kde na nás čekali většinou staří lidé ve svých domácnostech. Kromě Velehradu jsme pracovali také v Babicích, Topolné, Veselí nad Moravou, Uherském Hradišti, Prakšicích a Vážanech. Práce byla rozličná. Z venkovních prací šlo o rytí zahrady, sečení trávy, stříhání šípků, růží, hrabání listí či celkový úklid zahrady, ale také sbírání trnek, jablek, zastříhávání břečťanu, natírání garáže ap.

Ti z nás, kteří byli v domácnostech, například myli okna, čistili kuchyni, věšeli záclony, stírali prach z knihovny ap. Pracovní doba nám začala v 10.00 a končila v 16.00. Poté jsme společně udělali sdílení u promítaných fotek, abychom si řekli, co kdo zažil. Večer v 19.30 jsme pak v Zimním sále zhlédli představení František blázen.

Zkušenost děcek z této akce šla doslova na dřeň: jedni byli překvapeni životním příběhem staré paní, která s nimi povídala, takže po skončení všeho se za ní jedna čtvrťačka sama vydala, aby jí přivezla drobný dárek; jiní byli svědky toho, jak se mladí rodiče s láskou starají o své čtyřleté dítě s těžkým mentálním postižením (na úrovni 1 roku a se stále se zhoršujícím stavem). Další byli svědky péče o starou ženu na půl těla ochrnutou, jiní byli od svých domácích odměněni dojetím i slzami, když se loučili.

Všichni odvedli nejen kus pořádné práce, ale projevili ochotu vstoupit často i do náročných podmínek. Na mnoha místech jim nabízeli peníze za práci. To však odmítli. Tímto způsobem jsme snad naplnili záměr misijního měsíce října a darovali našim žákům zkušenost oběti a služby. Je pro nás milým překvapením, když za námi přicházejí a říkají, že by příští rok chtěli opět takový den zažít.

P. Radim Kuchař, školní kaplan SGV